Novosti online

Смањена незапосленост омладине за 5,8 одсто

Директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић изјавио је данас да је у Србији у последњем кварталу 2015. стопа незапослености била 17,9 одсто, а да је незапосленост младих у овој годинио смањена за 5,8 одсто, мада је и даље висока.

„На евиденцији НСЗ има тренутно 186.000 младих, чија је старост између 15 и 30 година, што је за 5,8 одсто мање него у истом периоду прошле године”, рекао је Мартиновић у Привредној комори Србије на Студентском привредном форуму.

Он је нагласио да се смањује незапосленост младих.

Када је реч о незапослености опште популације, Мартиновић је казао да је она половином 2012. била више од 26 одсто.

„НСЗ, поред подршке предузетништву у 2016. од 16 милијарди динара, имаће за запошљавање 2,8 милијарди динара и додатних 550 милиона за запошљавање особа са инвалидитетом, којих има око 1,6 одсто у популацији младих на евиденцији НСЗ”, казао је Мартиновић.

Он је навео да ће највећи део тих средстава бити утрошен за запошљавање младих и да ће у 2016. око 5.000 младих бити обућаћено програмом стручне праксе.

Мартиновић је позвао младе да се активно укључе у те програме.

Према његовим речима, НСЗ ће у 2016. за око 3.500 особа финансирати започињање приватног бизниса, односно отварање предузетничких радњи.

Мартиновић је навео да млади у Србији имају низ проблема на тржишту рада и да је стопа њихове незпослености више него дупло већа у односу на општу популацију.

Према његовим речима, исти случај је и у земљама ЕУ код којих је та стопа већа од 22 одсто.

„Млади треба да узму судбину у своје руке, а да не буду пасивни на тржишту рада. Од 2013. имамо позитивне трендове на тржишту рада, као и за младе од 15 до 30 година”, рекао је Мартиновић.

Он је казао да младих који не раде, нити се школују нити су у процесу дошколовавања или тренинга, има скоро 20 одсто, што је забрињавајући податак.

„Број младих људи, између 15 и 30 година, на евиденцији НСЗ који немају никакво радно искуство је око 62 одсто”, рекао је Мартиновић.

Око 50 одсто младих чека посао дуже од годину дана, као и да у просеку чекају око две године, пошто немају компетенције и вештине које траже послодавци. (Танјуг)

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh