Novosti online

СПЦ и англиканци – век пријатељства

Добар део своје посете Србији принц Чарлс одвојио је за сусрете са црквеним великодостојницима и посете светињама српске цркве. Током јучерашњег дана, он се у конаку кнегиње Љубице, до којег је прошетао после обиласка Калемегдана, састао са патријархом Иринејем и представницима неколико цркава и верских заједница у Србији. Обишао је и Храм Светог Саве. У Патријаршији је приређен пријем током којег је принц Чарлс заједно са патријархом Иринејем посетио патријаршијску капелу светог Симеона Мироточивог. Ову капелу

Патријаршија у Београду већ традиционално, деценијама уназад, уступа англиканцима за божићно богослужење, које ова црква слави по грегоријанском календару. Патријаршија, иначе, своју капелу светог Симеона Мироточивог уступа једино малој англиканској заједници у Београду, што довољно говори о посебном поштовању и добрим односима две цркве. Уступање патријаршијске капеле за божићно богослужење англиканцима датира из времена патријарха Германа, од шездесетих година прошлог века. СПЦ тиме је желела да покаже захвалност Англиканској цркви за њену подршку и помоћ током и после Првог светског рата. У том периоду, англиканци су уступили своје цркве православним свештеницима и великодостојницима који су се нашли на територији Енглеске, а гостопримство је пружено и богословији СПЦ која је била смештена на колеџу недалеко од Оксфорда. Тамо се, на пример, школовао Јустин Поповић. Такође, англиканска црква штампала је богослужбене књиге на српском језику за потребе СПЦ. За добре односе две цркве посебно је заслужан владика Николај Велимировић. Он је чак држао проповед у великој англиканској катедрали Светог Павла у Лондону на Видовдан 1916. године.

Има и оних који да англиканци, уствари, спроводе у црквеним односима званичну политику своје земље. На челу ове цркве је британски монарх, сада краљица Елизабета Друга. Чињеница да је Англиканска црква 1999. године осудила НАТО бомбардовање СР Југославије и позвала на престанак насиља показује да не прате увек званичну политику британске владе.

Врх српске цркве тим пре био је непријатно изненађен непријатељством који је група верника показала према Англиканској цркви 2002. године. Англиканце који су дошли на традиционално божићно богослужење у Патријаршију, испред зграде је сачекала група верника која им није дозволила да уђу. Парадоксално, али неки од њих су узвикивали: „Нећемо католике!“ Таква одбрана православља није тадашњем поглавару СПЦ, патријарху Павлу, који је са митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем сишао пред вернике и покушао да их уразуми, и чему није успео. Врх српске цркве у неколико иступа у јавности подсетио је тада вернике на традиционално добре односе две цркве.

Данас једини англикански свештеник у бившој Југославији, Робин Фокс, служи у Београду, у капели у Вишеградској улици коју изнајмљују за богослужбене потребе. Његову паству чине углавном дипломате и исељеници.

———————————————————

Принц од Велса и Хиландар

Принц Чарлс, заједно са војводом од Единбурга, почасни је члан Друштва пријатеља Свете Горе и чест гост манастира Хиландар, који је посетио пре катастрофалног пожара из 2003. године. Убрзо након пожара ово Друштво покренуло је акцију „Chilandar appeal” у оквиру које се годинама уназад прикупљају прилози за обнову српске царске лавре. Принц од Велса 2011. године организовао је добротворни пријем у те сврхе на краљевском имању Хајгроу. Задужбина манастира Хиландар у свом саопштењу поводом овог догађаја осврнула се на писање британске штампе о томе да принц Чарлс намерава да пређе у православну веру и да је приложио милион евра за обнову Хиландара. Како је објашњено у саопштењу, љубав и интересовање за православну духовност на принца од Велса пренео је војвода од Единбурга, члан грчке краљевске породице, пореклом православац, рођен на Крфу, што је тендециозно представљено као његова намера да промени веру. Такође, објашњено је и да је принц Чарлс као почасни члан Друштва пријатеља Свете Горе, учествовао у акцији „Chilandar appeal”, где је давао свој примерен прилог, али да је информација о милион евра нетачна.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh