Двоје службеника амбасаде Србије у Либији, који су отети у новембру, највероватније су погинули у америчким ваздушним нападима на базе Исламске државе у Либији, потврдио је данас шеф српске дипломатије Ивица Дачића и напоменуо да се чека званична потврда либијских органа и идентификација.
„Информација још није званично потврђена од стране либијских органа. Очекује се идентификација, не можемо са сигурношћу да потврдимо, али смо добили фотографије које јасно указују да је та информација највероватније тачна”, рекао је Дачић на ванредној прес конференцији.
Шеф српске дипломатије је саопштио да је о погибији обавестио породице наших службеника, да је са њима разговарао и премијер Александар Вучић и у наредним данима ће бити организован превоз њихових тела и сахрана у Србији и комеморација у министарству.
„На жалост, ми смо јуче поподне добили информације да је у том нападу настрадало више страних држављана, међу којима су и двоје службеника наше амбасаде”, рекао је Дачић на конференцији за новинаре.
Танјуг је раније данас пренео информацију о погибији двоје српских заточеника ИСИС, на основу информације Либија Хералда, коју је агенцији доставио заменик главног уредника тог листа.
Возач и службеник српске амбасаде у Либији, Јовица Степић и Слађана Станковић, отети су 28. новембра прошле године.
Дачић је рекао да ће Србија тражити објашњење од власти САД и либијских власти како је до овога дошло:
„Тражићемо званичне информације и објашњење од Либије и САД о томе каква су била њихова сазнања и одабир локација и циљева „, рекао је Дачић, додавши да званични Београд нико из Вашингтона није обавестио да ће напад бити изведен.
„Данас ћемо упутити ноту а јутрос смо разговарали са представницима америчке амбасаде”, рекао је министар.
Пентагон је раније саопштио да је у Сабрати извео напад на упориште ИД и да је главна мета био терориста повезан са нападима у Тунису. У извештају америчких власти се наводи да је убијено око 40 људи у „кампу за обуку ИД”, али се не спомињу страни држављани.
Према Дачићевим речима, највећи део настрадалих су Тунижани који се налазе у Либији, а мета је био камп за који се сумња да припада Исламској држави и „ту су били смештени страни држављани”.
„Од БИА смо добили информацију о тачној локацији”, рекао је Дачић.
Начелник безбедности БИА Иван Тодоров рекао је да смо „ми знали где је зграда”.
„Ми смо са партнерским службама дошли до локације и групе која повезана са ИС, и у сарадњи са либијском и партнерским службама добили информацију”, казао је он.
Тодоров је навео да су српске обавештајне службе и партнерске службе имале локацију на којој се налазе и отети и група одговорна за њихову отмицу, а да су локалне власти чекале „прави тренутак за озбиљну акцију”.
Дацичх је истакао да је џава учинила све што је могла да ослободи двоје српских држављана, да су од тренутка отмице непрестано вођени преговори са званичним либијском службом пезбедности и да се очекивао позитиван исход.
Чак је, како је рекао, и ове недеље било наговештаја да ће бити позитивног исхода.
„Ми смо од првог дана водили преговоре, нисмо могли војно да интервенишемо, али преговори су били у току и били смо близу решења”, рекао је Дачић.
Према његовим речима, отмичари су контактирали са породицама и имали су само финансијске захтеве према њима и зато се, измедуј осталог, очекивало да се ситуација реши на позитиван начин.
Међутим, додао је Дачић, њихови финансијски захтеви су били немогући и за породице и за државу.
„Да није било бомбардовања, не би било оваквог исхода. Интерес отмичара није био да их убију, већ су имали искључиво финансијски мотив. Ми нисмо могли да их испунимо, али смо наставили са преговорима”, рекао је Дачић.
На питање ко су отмичари, Дачић је рекао да је према нашим информацијама реч о криминалној групи за коју се сматра да је повезана са Исламском државом која има везе са исламистичким оганизацијама а да су Американци рекли да је реч о кампу за обуку екстремиста повезаних са напдима у Тунису .
Истовремено, Дачић је рекао да се истрага о догађају који претходио отмици наставља и да ако буду отврђене неправилности сносиће одговорност.
„Предузете су мере ради утврђивања чињеница зашто је до тога дошло , да ли је било неправилности у раду или приликом издавања дозволе за то путовање”, додао је Дачић.
Он је навео да је све време разматрано и да ли Србија треба да затвори амбасаде у Дамаску, Триполију и неким другим гардовима, које су тамо остале због добрих односа са тим земљама и због тога што су и те земље током бомбардовања Југославије оставиле отоврене своје амбасаде.
„Амбасадор Потежица је сматрао да амбасада треба да остане. У Триполију има још 30 других амбасада. Тамо има више грана власти које су супротстављене , неке су повезане са исламистичким организацијама као тамо где се догодио напад”, објаснио је Дачић, преноси Танјуг.