Novosti online

Србија ће известити Савет безбедности о невољама које јој је створио Трибунал

Влада Србије обавестила је Хашки трибунал да ће наредних дана размотрити предлог да предмет против троје чланова Српске радикалне странке, које је Трибунал оптужио за непоштовање суда, буде упућен на одлучивање Вишем суду у Београду.

Истовремено, Влада Србије је најавила да ће Савет безбедности УН „подробно известити о невољама које јој је Међународни трибунал створио у овом, као и са њим повезаном предмету против оптуженог Војислава Шешеља”.

То је у редовном извештају Трибуналу о мерама које ;које Влада Србије предузима да испуни налог Трибунала за хапшење Петра Јојића, Вјерице Радете и Јова Остојића навео правни заступник Србије Саша Обрадовић.

„На састанку који сам имао у Београду, 20. фебруара 2016. године, обавештен сам да ће предмет бити изнет пред Владу Србије на поновно разматрање наредних дана, с предлогом да буде прослеђен на даљи редовни поступак надлежном органу. По Закону о сарадњи Србије са Међународним трибуналом, тај надлежни орган је судија за претходни поступак Вишег суда у Београду”, пише у Обрадовићевом извештају расправном већу, који је поднет 23. фебруара, а Трибунал га је данас објавио, преноси Бета.

Обрадовић је нагласио и да су „разлози досадашњег застоја” у спровођењу Трибуналовог налога за хапшење „поверљиви”. Он је подвукао да није добио „овлашћење да са претресним већем подели поверљиве детаље о озбиљним проблемима са којима се надлежни органи Републике Србије суочавају у извршењу налога… а који су довели до даљег застоја”.

То је, како сугерише Обрадовић, последица чињенице да је расправно веће претходно објавило захтев Србије председнику Трибунала да процес против троје радикала уступи правосуђу Србије, иако је тај поднесак био поверљив.

„С друге стране, претресно веће је својим досадашњим одлукама и ставовима показало да их ти разлози надаље и не интересују, јер по правилима Међународног суда они не представљају ;основ за одлагање извршења судског налога”, написао је Обрадовић.

Влада Србије, на крају извештаја, пружа уверавање Трибуналу да јој „није циљ да штити оптужене од кривичног гоњења”.

„У досадашњем процесу сарадње са Међународним трибуналом, Србија је постигла резултате какве још ниједна држава чланица УН није постигла… Ту чињеницу не би требало губити из вида”, закључио је Обрадовић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh