Србија до полуфинала голом у последњој секунди

Три десетинке секунде остале су да се игра када је Србија постигла гол за највећи успех у историји нашег футсала. Више од 11.000 гледалаца у београдској Арени скочило је када је Милош Симић из волеја погодио за победу против Украјине и пласман у полуфинале Европског првенства – 2:1 (1:0).

Осам секунди је имала наша репрезентација да пређе цео терен и покуша оно у шта је мало ко могао да верује. Перић је центрирао са леве стране, за погодак којим су избегнути продужеци и обезбезбеђено прво полуфинале икада за наш тим. Ривал ће бити победник из дуела Русије и Азербејџана.

Украјина је имала „више од игре” у првом полувремену, али је изгубила због превише отвореног уласка у утакмицу. У почетна три минута, Србија је постигла гол и имала своје две најбоље прилике.

У 86. секунди, наша репрезентација је до радости дошла из првог шута. На десној страни Јањић је, са чуварем „на леђима”, одиграо повратну лопту ка Младену Коцићу, а 27-годишњи мајстор је показао да се и мали фудбал „игра главом”. Видео је да је чувар мреже супарника Ивањак оставио празан део гола, и пласирао лопту по земљи – 1:0.

У трећем минуту је Јањић са седам метара лоше шутнуо лопту после идеалног паса Рајчевића, који је једном финтом „избацио” двојицу ривала. Одмах потом је Коцић сјајно прошао по левој страни и упослио Симића, који је пуцао поред гола.

После тога је Украјина водила игру, и мада је у петом минуту одиграла двопотезну акцију у којој је Овсјаников погодио стативу, пре свега покушавала ударцима из даљине (однос шутева 24:8 за госте). У низу таквих ситуација, најопаснија је била она када се лопта одбила до Миколе Грицине, који је био пред голманом Аксентијевићем, али је није добро захватио.

Са терена се од селектора Аце Ковачевића тражио тајм-аут и пре 13. минута, у којем је предах био благотворан за домаћи тим, који је боље одиграо завршницу полувремена. Убрзо је Рајчевић извео јак, а Коцић интелигентан ударац, али је први пут голман био на месту, а у другом случају лопта отишла тик поред гола.

Оно што није успео у првом полувремену, Микола Грицина јесте у 24. минуту. Из близине је сместио лопту у мрежу, након што је Ковал оштро по земљи извео корнер. Перић је каснио да га изблокира – 1:1.

То је охрабрило Украјину која је у следећа два минута два пута на муке ставила Аксентијевића. Најпре је Овсјаников имао „зицер”, али је наш голман „скратио” угао, а у следећој секвенци је био сигуран на линији, када је снажно и високо шутирао Зурба.

После тога су се пренули наши репрезентативци, Симић је у 26. минуту пресекао лопту и изашао сам испред голмана, али није успео да га пребаци. Уследило је и неколико покушаја Србије из даљине, после чега се атмосфера усијала због судијског критеријума.

У 31. минуту српски играчи су бурно реаговали због четвртоф фаула нашем тиму, Аксентијевић је добио и жути картон због протеста. Минут касније и гости су имали четири фаула.

У 35. минуту је идеалну шансу имао Рајчевић. Сам испред голмана, из другог покушаја, није био прецизан. У 37. Украјини је, због петог фаула, запретио казнени ударац. Није га било, али пораз није избегла…

Дворана: „Комбанк арена”. Гледалаца: 11.160. Судије: Сореску (Румунија), Биркет (Енглеска).

Стрелци: 1:0 Коцић у 2, 1:1 Мик. Грицина у 24, 2:1 Симић у 40.

Фаулови: Србија 3+4, Украјина 3+5.

Србија: Аксентијевић, Перић, Јањић, Коцић, Рајчевић. Резерве: Живановић, Ракић, Радовановић, Милојевић, Пршић, Лазић, Симић, Момчиловић, Стојковић.

Украјина: Ивањак, Д.Сорокин, Бондар, Зурба, Овсјаников. Резерве: Литвиненко, Разуванов, Валенко, Рогачов, Ковал, Мих. Грицина, О.Сорокин, Мик. Грицина, Фетко.