Novosti online

Србија добро место за рударење

Бор – Сада већ сасвим извесна продаја удела у правима на истраживање руда у пројекту „Тимок” надомак Бора доводи у источну Србију још једног великог „играча” у области рударства – канадски „Лундин Мајнинг”. Амерички „Фрипорт Мекморан” продао је свој удео у пројекту бакра и злата компанији из Торонта за невероватних 262,5 милиона долара. Највећа рударска компанија у свету, амерички „Фрипорт”, задржава 55 одсто удела у њему, а трансакција започета у првој декади марта обезбедиће канадском „Лундин Мајнингу” преосталих 45 процената.

„Лундин” ће, према споразуму, стећи сто процената „Фрипортовог” интереса у горњој зони лежишта „Чукару пеки” и 28 процената у нижој. Канадска компанија финансираће све трошкове за развој горње зоне, а обезбедиће додатних 20 милиона долара за уговорене радове у нижој зони док се не уради студија изводљивости.

Српско буре бакра
Србија, као део великог бакарног појаса који се пружа ка истоку, даје велике шансе за развој рударства. У Карпатском масиву који од Србије, преко Румуније и Турске сеже до Грузије, најзанимљивија је тзв. тимочко-магматска зона која је одавно предмет интересовања свих „великих играча” у рударству. Зато је недавно, поред америчког „Фрипорта” и канадског „Ресервоир минералса”, околину Бора запосео и британско-аустралијски „Рио Тинто”. Остаје питање да ли је њихово присуство довољно за процену вредности „борског бурета бакра”, које домаћа стручна јавност и даље не види као место добре зараде. Поређења, али и подсећања ради, једини српски произвођач бакра, злата и сребра, Рударско-топионичарски басен Бор, пре десетак година нуђен је по малтене истој цени коју ће канадски „Лундин” платити америчком „Фрипорту” само за удео у истражним правима у пројекту „Тимок”.

Директор и председник канадске „Лундин Мајнинг” компаније Пол Конибер каже тим поводом да ће приликом затварања посла платити 135 милиона долара. „Ми ћемо руководити пројектом. Мислим да је ово идеално за нас и да можемо да створимо велику вредност за све деоничаре. Хоћемо брзо да добијемо рудник бакра средње величине са великим садржајем руде. Надам се за четири до пет година.”

Србија, по њему, веома добро напредује. Побољшава инфраструктуру. Чак и она која постоји у околини пројекта „Тимок” одлична је и обимна, тако да за пројекат неће бити потребан велики капитал.

– Био сам у децембру у Србији и веома сам задовољан. Услови рударења врло су повољни и српска влада поспешује улагања. У Србији је много поузданих извођача. Економија такође напредује. Можда не онолико колико у Европској унији, али је окружење веома озбиљно и зрело за изградњу рудника. Борски регион где се налази Тимок вековима је познат по експлоатацији руде. Град Бор има око 50.000 становника и налази се десетак километара одатле. У Бору већ постоји велики рудник, а и топионица у чију су реконструкцију последњих неколико година били укључени реномирана компанија и банка – СНЦ и ЕДЦ. Зато се подразумева да ћемо ангажовати локалне раднике, јер они већ познају рударство – каже шеф компаније „Лундин Мајнинг”.

Конибер каже да почињу с радовима на горњој зони која ће бити рудник средње величине са високим садржајем бакра, а „Фрипорт” остаје у игри и заједно са њима наставља истраживања у нижој зони. Тиме се, заправо, убрзава цео процес. Обе зоне су подземне и сличне онима које „Лундин” има у Португалији.

Иако инвеститори и даље имају нека почетна ограничења, јер још увек постоји забринутост због ниске цене бакра, аналитичари пројекат „Тимок” оцењују као одлично и стратешки дугорочно лежиште. Истраживањем које су у рејону „Чукару пеки” надомак Бора спровели амерички „Фрипорт” и канадски „Ресервоир минералс” до сада је откривено 65 милиона тона руде са средњим садржајем бакра од 2,6 одсто и злата од 1,5 грама у тони.

Одатле је, према подацима који су објављени прошле године, могуће извући 1,7 милиона тона бакра и 98 тона злата. У истраживање је досад уложено око 60 милиона долара, а претпоставља се да се „Фрипорт” на продају удела у правима на истраживање у пројекту „Тимок” одлучио како би покрио део трошкова у осталим рудницима због наглог пада цене метала на светској берзи.

У власништву мултинационалне компаније „Лундин Мајнинг” је седам рудника бакра, злата, цинка и никла у Чилеу, Португалији, Конгу, Русији, Шведској, Ирској и Шпанији.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh