Novosti online

Србија треба да улаже у знање и људе, а не у јефтину радну снагу

Србија би као адут требало да користи потенцијале људи, а не јефтину радну снагу, саветује Ђорђије Петкоски, професор са Вартон пословне школе Универзитета Пенсилванија, једне од три најбоље у свету, и напомиње да је за стране инвеститоре важни поверење, сигурност и испуњавање договора.

За сваку државу је питање због чега би нека компанија баш у њу дошла, да ли „због јефтине радне снаге, великог тржишта или још нечега”, објаснио је Петкоски и подсетио да Србија није велика земља.

Ако се долази иницијално због јефтине радне снаге, он сматра да онда нема неке перспективе, јер ће ту увек бити „Бангладеш или Индија, где ће се наћи још јефтинија радна снага”.

„Ако се долази због људи који раде овде, који имају релевантно знање за глобалне индустрије, онда ће они ту доћи да би креирали нове производе. Пример са Хемофармом је добар пример”, истакао је Петкоски.

Он је предочио да су људи, независно од степена развоја неке државе, највећи развојни потенцијал.

„Ове ствари које су дате од Бога и природе то је то, ту не можете много да промените, или имате или немате нафту, а да ли имате опрему је ствар пара”, образложио је Петкоски.

Према његовом ставу, најтежи део су људи, ниво њиховог образовања, што је крајње компликовано, јер је то интегрисани систем, који обухвата период од вртића до факултета.

„Ако он не функционише тако да креира услове да најспособнији заиста достигну свој потенцијал, онда ту нема много перспективе”, рекао је Петкоски.

Петкоски, који је приликом ранијих посета Србији је био у контаку са људима из Математичке гимназије и Истраживачке станице Петница, сматра да Србија има много потенцијала у младим и изузетно паметним људима, али да им треба креирати одговарајуће услове, односно улагати у образовање, али не само у зграде, већ првенствено у наставно особље, јер је неопходно да се доведу професори светске класе који ће своје знање донети у локалне услове у Србији.

Како је нагласио, нека земља се може променити, ако се прихвати идеја да се људи осећају добро, не само због тога што су нешто урадили за себе, већ и за земљу, кроз креирање услова да млади људи достигну свој максимални капацитет.

Петкоски је протекле недеље у Србији одржао предавање за запослене и партнере компаније Хемофарм на тему одрживог развоја, иновација и пословања.

Према његовим речима, људи су били најзаинтересованији да сазнају како да повежу проблеме и могућности које виде у Србији са међународним трендовима и да ли кроз то могу да дођу до идеја како боље решавати проблеме.

Петкоски је носилац два доктората из области економије и електротехнике, као и мастера јавне управе са Харвард универзитета.

Дугогодишњи је сарадник Светске банке. На Вартон пословној школи предаје друштвено одговорно пословање и етику.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh