Ekonomija

Srbija treba efikasnije da koristi investicije

BEOGRAD – Srbija može da bude konkurentna ne samo zbog svoje pozicije, već i kvalitetne radne snage, ali treba efikasnije da koristi investicije, ocenjeno je danas na Srpskom ekonomskom samitu u Beogradu.

Direktor Evropske banke za obnovu i razvoj u Srbiji (EBRD) Danijel Berg kazao je da njegovo iskustvo pokazuje da sve zemlje u kojima je radio žele da sprovedu reforme i privuku investitore, i da je je zbog toga to veoma teška bitka koja iziskuje dosta napora.

Šef regionalnog predstavništva Evropske investicione banke (EIB) za Zapadni Balkan Dubravka Negre kazala je da je Srbija jedna od najvažnijih zemalja u regionu i da je EU tako posmatra i u njoj vidi motora razvoja celog regiona.

„Iako ima zaostajanja vidi se da Srbija dosta ulaže. Srbija aktivno radi na ulaganju, kao i poboljšanju klime za investitore“, kazala je ona, navodeći da se dosta ulaže i infrastrukturu, kao i u obrazovanje i zdravstvo, a tih projekata EIB nema u drugim zemljama.

Prema njenim rečima, iskustva su pokazala da se sa otvaranjm svih poglavlja i napetka ka članstvu u EU otvara više mogućnosti za zemlje.

„Srbija je vodič u regionalnim fondovima i bez nje oni ne bi ni bili uspostavljeni“, navela je ona.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ukazao je da je Srbiji potrebna izvesnost, kako bi interesovanje investitora bilo veće, jer kako je naglasio, „investicije se ne rade same radi sebe, već od izvesnosti njihovog uspeha“.

On je naveo da približavanjem EU Srbija dobija novo znanje i iskustvo,i tržište, ali da će zbog procedura i zahteva koje ne mogu da se ispune, to biti problem za mala i srednja preduzeća da prežive.

Stalni predstvanik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Srbiji Sebastijn Sosa kazao je da su reforme generator privrednog razvoja svake zemlje, a da su takvi trendovi vidljivi i u Srbiji.

Srbiji su, kako je dodao, makroekonomski rezultati jako dobri i nabrojao da su to niska inflacija i veće zapošljavanje.

Sosa je naveo i da Srbija može da dostigne privredni rast od tri odsto BDP-a, ali da je potrebno povećanje tražnje i potrošnje.

Prema njegovim rečima, reforme javnih preduzeća bi poboljšale investicionu klimu u Srbiji.

Srpski ekonomski samit nastavlja se sutra panelima čiji će fokus biti infrastruktura, javna administracija i zdravstvo.

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh