Kultura

Srprska izložba „Dunav-umetnik, putnik i svedok“ u EP

 

Slide

Srpska izložba „Dunav-umetnik, putnik i svedok“ u EP

 

U sedištu Evropskog parlamenta (EP) u Briselu danas je otvorena izložba „Dunav – umetnik, putnik i svedok“, koja prikazuje tvrđave u Srbiji na priobalju Dunava, a izložbu je otvorila ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović.

BRISEL – U sedištu Evropskog parlamenta (EP) u Briselu danas je otvorena izložba „Dunav – umetnik, putnik i svedok“, koja prikazuje tvrđave u Srbiji na priobalju Dunava, a izložbu je otvorila ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović.

Svečanom otvaranju prisustvovali su potpredsednik EP Antonio Tajani, šef delegacije EP za Srbiju Eduard Kukan, zamenik neformalne grupe Prijatelji Srbije u EP Franc Bogoviča i drugi poslanici EP, predstavnici EU institucija i država čclanica. Domaćin izložbe je ispred EP poslanik Andor Deli,

Na izložbi „Dunav – umetnik, putnik i svedok“ predstavljeno je sedam tvrđava u Srbiji, čije materijalno stanje arhitekture, postupci revitalizacije i dostupnost mogu biti zanimljivi različitim ciljnim grupama, kao potencijalnim posetiocima Srbije.

Prikazani osnovni podaci i opšta slika o pet spomenika kulture – tvrđava na Dunavu: Bač, Petrovaradin, Smederevo, Ram i Kladovo (Fetislam), kao i detaljniji prikaz Beogradske i Golubačke tvrđave, u kojima je postupak revitalizacije obavljen u većem obimu i koje imaju značajnu funkciju u razvoju turizma naše zemlje.

Tim autora Javnog preduzeća „Beogradska tvrđava“ ovom postavkom priča priču o Dunavu kroz tri segmenta, koji se međusobno prepliću i dopunjavaju.

Dunav – putnik i umetnik prikazuje priče putopisca Francuza Đedona Ogista Lansloa, koji je, ploveći Dunavom, rečju i slikom predstavio podunavske gradove Srbije 19. veka.

Dunav – svedok govori o postojanju, razaranju i ponovnom nicanju tvrđava u Srbiji.

Tvrđave su gradili kako srpski, tako i ugarski i turski vladari, a najmonumentalnije tvrđave podignute su upravo na obalama Dunava i smatraju se najznačajnijim evropskim spomenicima vojne arhitekture.

Izložba, koju su realizovali JP „Beogradska tvrđava“ i „Tvrđava Golubački grad“ d.o.o, bila je prikazana i u Kulturnom centru Srbije u Parizu u junu prošle godine, a zatim u Beogradu (2015) i Baču (2016), u okviru manifestacije „Dani evropske baštine“.

U Briselu je postavljena zahvaljujući angažovanju i saradnji JP „Beogradska tvrđava“, Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije i Stalne misije Republike Srbije pri Evropskoj uniji, uz podršku Privredne komore Srbije i Turističke organizacije Srbije.

 

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh