Novosti online

Српско „Коло” заиграло у Унеску

Од нашег специјалног извештача

Париз – „Босилегрaдско крајиште”, „Дубочке краљице”, „Старобосанско немо коло из Гламоча”, „Свадбени обичаји из села Коретиште”… Колажни програм инспирисан традиционалним српским, али и плесним наслеђем, током двочасовног наступа пред француском публиком дочарао је прексиноћ национални ансамбл „Коло”, показавши на најбољи начин шта је традиција данас. А громогласни аплауз после „Сплета игара из Србије”, обогаћен узвишеним осећањем, подсетио је на носталгију која и те како мучи бројне Србе који су за ново место живљења одабрали баш Француску, а који су седели у главној сали зграде Унеска у Паризу, са 1.400 места, где је и уприличен овај концерт.

Ансамбл „Коло” реализовао је гостовање у сарадњи са својим вишегодишњим партнером, Академијом за грчке плесове и традицију „Партенон” из Париза. У гледалишту су примећене и бројне делегације земаља чланица Унеска, али и српски државни представници предвођени Данијелом Чубрило, отправником послова, који су дали велики допринос реализацији овог наступа.

Паралелно с термином одржавања овог концерта на другом крају Паризу у Српском културном центру отворена је изложба „Док су падале бомбе, стварали су уметници”, а поводом обележавања двадесет година НАТО агресије на Србију. Поставка приказује радове Биљане Вилимон и Владимира Величковића, осмишљене током агресије која их је директно инспирисала.

– Ово је изузетна част и радост. Сарадња са „Партеноном” почела је још 2014. године, најпре разменом искустава и одржавањем радионица, као врстом међународне сарадње на нивоу учења и едукације. Све то довело је до планирања пројекта који је резултирао с неколико заједничких наступа којима смо желели да на симболичан начин подсетимо на пријатељство, историју и традицију наше две земље кроз сцену и на сцену, сублимирајући и наше и њихове игре – каже Владимир Декић, први човек „Кола”, уз напомену:

– Оно што је од почетка била идеја јесте да одржимо концерт управо овде у здању Унеска, али је у претходном периоду сала реновирана, самим тим одлагали смо и наш наступ. Ово је, уједно, добар и логичан след догађаја након великог успеха, односно уписа кола у Унескову нематеријалне културне баштине човечанства, из 2017. године.

Уиграни, весели и насмејани, чланови ансамбла „Коло” успели су да пруже одличну сценску слику, потврдивши на најбољи начин речи извесног белгијског критичара који је записао: „У њиховим играма нема никакве извештачености, све је природно, све долази из срца и иде право у срце.”

– Иако сам рођен у Паризу, вукла ме је огромна жеља да дођем да осетим дух Србије у Паризу. Снажне емоције, осећање узвишености које су ми несебично пренели српски играчи још једном су ме оснажили у уверењу да се корени морају чувати и неговати – каже млади Данило Вујачић, с којим смо разговарали непосредно после концерта.

Екипа Ансамбла „Коло” у подмлађеном саставу на гостовању у Паризу бројала је укупно 47 чланова. И док су прекјуче од раних јутарњих часова сви телевизијски канали објављивали фотографије са чувене париске авеније Шанзелизе, на којој је и даље видљив печат „Жутих прслука”: поломљена стакла, оштећене фасаде, чланови Ансамбла „Коло” имали су последње припреме за важан наступ. Танане девојке усклађеним кораком с мушким делом екипе на завидан начин представили су српску традицију, али и природну лепоту.

Ваља приметити да су грчке колеге из Ансамбла „Партенон” биле више него љубазни домаћини својим српским колегама водећи рачуна и о најситнијим детаљима. Међу њима предњачио је Димитри Сијасиридис, уметнички директор грчког ансамбла. Овај потомак добростојеће грчке породице која деценија уназад живи у Француској окупио је бројне потомке грчких исељеника у Ансамблу „Партенон”. Махом су сви рођени у Француској, али је задивљујуће видети колико држе до грчке културе и традиције.

– Репертоар за наступ на сцени Унеска смо брижљиво конципирали, јер представљамо националне културе Грчке и Србије. Са српским колегама осетили смо од првог сусрета позитивне емоције, а сада смо на лицу места показали сличности у игру, музици, костиму – каже Сијасиридис. Чланови оба ансамбла окупили су се поново јуче на заједничком ручку, на којем су најавили наставак сарадње и нове заједничке наступе.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh