Gradovi

Strateško opredeljenje EU je integracija Zapadnog Balkana

Strateško opredeljenje EU je nastavak integracija Zapadnog Balkana, ocenio je danas predsednik Evropske banke za obnovu i razvoj Suma Čakrabarti i dodao da ta banka radi sve što je u njenoj moći da pomogne Srbiji da ubrza kretanje na evropskom putu.

BEOGRAD – Strateško opredeljenje EU je nastavak integracija Zapadnog Balkana, ocenio je danas predsednik Evropske banke za obnovu i razvoj Suma Čakrabarti i dodao da ta banka radi sve što je u njenoj moći da pomogne Srbiji da ubrza kretanje na evropskom putu.

Srbija se posvetila evropskom putu, konstatovao je on, dodajući da je proces pridruživanja EU snažno eksterno sidro za reforme Zapadnog Balkana, uz važan fokus na regionalnoj saradnji.

“EU je ključno uporište i jak podsticaj reformama, a kad EU ne bi postojala i kada bi podržavala neke druge vrednosti, istorija tih država bi izgledala drugačije. Takvu ulogu EU igra i u Srbiji i na Zapadnom Balkanu. Bilo bi bolje da je mogla da je odigra ranije, ali nije zbog sukoba devedesetih godina”, rekao je Čakrabarti u Skupštini Srbije.

On je istakao da u ovom regionu integracije idu zajedno sa fokusom na regionalnoj saradnji.

“Regionalna saradnja je preduslov za zemlje kandidate kako bi se približile tom cilju”, rekao je on.

Čakrabarti je, kada je reč o Zapadnom Balkanu, izrazio svoju podršku većoj integraciji sa EU, tokom više poseta različitim zemljama tog regiona ovoga leta.

On je istakao važnost ekonomske integracije država, ističući da je to strateški prioritet EBRD-a.

„To je snažna sila koja će promovisati efikasna tržišta i reforme“, poručio je on.

Prema njegovim rečima, nije trenutak da se u tom povezivanju pravi pauza, jer je svet suočen s pritiskom međunarodnih izazova.

„Za mnoge od tih izazova, smatramo da su dublje ekonomske integracije ključni deo rešenja, a ne problem“, rekao je Čakrabarti.

On se osvrnuo na spor ili nepostojeći rast sa kojim se suočavaju u EBRD regionu, dok se zemlje bore sa globalnom finansijskom krizom.

EBRD investira kako bi podržala tranziciju ka tržišnim ekonomijama u 36 zemalja na tri kontinenta od Maroka do Mongolije, i od Estonije do Egipta.

On je poručio da internacionalizam nije potrošena sila, ali jeste kritičan element u odgovoru na ekonomske izazove.

„Internacionalizam, odnosno ideja da nacionalne države treba da teže dubljoj saradnji zarad dobroboti svih, nije potrošen kao što neki veruju“, istakao je on, dodajući da je ekonomska integracija jedan od najvažnijih pokretača internacionalizma.

Uložili smo u Srbiji četiri milijarde evra

Čakrabarti je izjavio da je ta banka uložila u Srbiji više od četiri milijarde u više od 200 projekata, a da je Beograd najveći klijent na lokalu.

„Kada razgledam taj grad, mogu da vidim efekte našeg rada“, rekao je Čakrabarti .

On je podsetio da je EBRD nedavno potpisala zajam od 200 miliona evra za sveobuhvatne reforme u EPS-u, ali i da je ta banka podržala najveća spajanja i akvizicije, na primer kupovinu „Mojih brendova“.

Takođe, navodi, pomogli su ženama u biznisu sa mikro zajmovima.

Čakrabarti je pohvalio ekonomsku stabilnost u Srbiji, kao i dobro obrazovanu radnu snagu.

„Mi pojačavamo konkurentnost privrede, poboljšavamo korporativno upravljanje kroz tehničku podršku. Radili smo i na savetovanju srpskog parlamenta u donošenju zakona“, rekao je predsednik EBRD.

Ima još dosta toga što Srbija treba da uradi da poboljša konkurentnost, naveo je o, dodajući da je potrebno, recimo, smanjiti birokratiju, nastaviti borbu protiv korupcije i slično.

„Koraci koje zajednički preduzimamo pripremiće zemlju za evropsku integraciju. Mi radimo na jačanju sposobnosti Srbije da se suoči sa globalnim izazovima“, rekao je on.

Govoreći o regionu Zapadnog Balkana, Čakrabarti je rekao da ta banka radi sa vladama kako bi obim direktnih stranih investicija bio veći, poručujići vladama da udvostruče svoje napore kako bi pobojšale klimu za investicije.

„Verujem da ono što je EBRD učinila na Zapadnom Balkanu jeste dobra reklama sta znači raditi zajedniički“, rekao je Čakrabarti.

Potpredsednik Narodne skupštine Srbije Vladimir Marinković istakao je, pozdravljajući šefa EBRD-a, da je ekonomski razvoj test za svaku vladu.

On je naglasio da je glavni cilj Srbije da postane punopravni član EU, a da će nas put ka tom članstvu podstaći podizanje standarda života građana.

Na tom putu, kako je konstatovao, imamo mnoge partnere koji nas podržavaju, a među njima je i EBRD, koji podstiče pre svega konkurentnost privatnog sektora, pomoći malim i srednjim preduzećima.

Marinković je dodao da iskustva ranijeg perioda pokazuju da je 80 odsto projekata ostvarilo zadate ciljeve.

„Nadam se da će EBRD prepoznati napore vlade i skupštine u realizaciji tranzicije ka tržišnoj ekonomiji“, kazao je on, navodeći da postoji mnoštvo indikatora koji ukazuju na napredak.

Takođe je izrazio nadu da će zajedničke aktivnosti voditi ka harmonizaciji sa EU i zatvaranja poglavlja do 2019.godine.

Dobro je što tražite investicije iz svih krajeva

Čakrabarti je pohvalio Srbiju jer, kako je rekao, vlada se pokrenula u tom smeru da traži investicije iz svih krajeva sveta.

„Pozdravljam ono što vi radite u Srbiji. Vi ste se pokrenuli u toj meri da tražite investicije iz svih krajeva sveta. Moji bankari kažu da ne možemo samo da imamo tržište na Zapadu, već moramo ići u Aziju, Srbiju, na Balkan. Jako je dobro što vi pokušavate da privučete investicije iz različitih zemalja“, rekao je Čakrabarti u Skupštini Srbije.

Na pitanje ministra finansija Dušana Vujovića koje izazove vidi u vezi Bregzita, budući da je nedavno poslao svim guvernerima EBRD pismo o izazovima u vezi s tim, odgovorio je da neće biti skoro poznat uticaj te odluke Britanije, te da će za to biti potrebno 2-3 godine.

„Simbolično gledano kažemo da ima ljudi da se zaustavi taj voz, ali mislim da dugoročno ekonomsko zdravlje zavisi od integracija“, rekao je Čakrabarti.

Kada je reč o mandatu EBRD, on kaže da će u narednih šest meseci imati revidirani koncept tranzicije te banke, gde će se insistirati na konkurentnosti preduzeća, što je posebno važno za države Zapadnog Balkana.

„Kada uđete u EU, vi ćete se pitati koliko su konkurentne vaše firme u odnosu na druge članice. Upravljanje je vrlo važno pitanje. Održivost će biti jako važno pitanje. Energetska efikanost postaje sve značajnija u politici EBRD nego pre 25 godina. Mi ćemo više raditi na tome“, rekao je on.

Preview

SUMA CAKRABARTI

Slide

UCESNICI PREDAVANJA

Slide

SUMA CAKRABARTI

Slide

DUSAN VUJOVIC I ANA BRNABIC

Slide

VLADIMIR MARINKOVIC I SUMA CAKRABARTI

Slide

MAJKL DEVENPORT

Slide

SUMA CAKRABARTI

Slide

DUSAN VUJOVIC I ANA BRNABIC

Slide

UCESNICI PREDAVANJA

SUMA CAKRABARTI

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh