Novosti online

Топао фебруар оборио рекорде

Прелиминарни подаци америчке свемирске агенција Наса показују да је комбинација рекордно снажног феномена Ел Нињо и глобалног загревања, којем доприноси човек, подигла температуру у свету до нивоа који није забележен од 1880. када је почело мерење. Овај фебруар био је најтоплији до сада и трећи је месец узастопно који обара рекорд, објавио је „Гардијан”.

Подаци Насе показали су да је просечна температура на површини наше планете била за 1,35 Целзијусових степени виша од просека у референтном периоду, а то су три деценије од 1951. до 1980. године.

Овај фебруар био је најтоплији до сада и трећи је месец узастопно који обара рекорд. Никада до сада нису три узастопна месеца била топлија од историјског просека, упозоравају научници

Ова аномалија већа је од оне забележене у јануару ове године, који био за 1,14 степени топлији од просека у поменутом периоду, и у децембру прошле године.

Никада до сада нису три узастопна месеца била топлија од историјског просека, упозоравају научници.

Одступања су још већа на северној хемисфери (2,76 степени) и на Арктику (5,36 степени).

„Овај резултат је стварно запрепастио. То је још један подсетник да глобалне температуре константно расту због испуштања гасова са ефектом стаклене баште”, написали су научници Џеф Мастерс и Боб Хенсон на блогу посвећеном климатским променама, анализирајући податке објављене за викенд.

Иако је узрок високих температура последица и веома снажног феномена Ел Нињо у Тихом океану, ове године оне су обориле рекорде забележене приликом последњег великог Ел Ниња 1998, који је био исто толико снажан. Те године је и забележен претходни најтоплији фебруар, који је ипак био за 0,846 Целзијусових степени хладнији од овогодишњег.

Овај фебруар није забележен као најтоплији месец уопште, јер то може да се деси само у време лета на северној хемисфери када се загреје већина континенталне масе. Али одступање од просечне температуре представља највеће за било који месец од 1880. године.

„Ово је ванредно климатско стање. Стварно је запрепашћујуће, сасвим без преседана”, прокоментарисао је за медији Штефан Рамшторф са немачког Института за климатска истраживања у Потсдаму.

Раније незабележено отопљавање довело је до последица без преседана, посебно на Арктику, где је ниво леда ове зиме рекордно опао.

Податке је на „Твитеру” прокоментарисао и Гавин Шмит, научник који води Насин Годард институт за свемирске студије, рекавши да обично не коментарише појединачне месеце, али да је овог месеца морао због тога што имамо „посебан” случај.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh