Novosti online

Трамп и Болтон се не слажу око Ирана

Шеф Беле куће је против рата са Техераном и фрустриран сарадницима за које верује да желе да увуку САД у нови блискоисточни сукоб, јављају амерички медији.

Доналд Трамп сматра да његови спољнополитички званичници преувеличавају иранске претње да би испровоцирали употребу оружја иако знају да председник хоће да Америку повуче из скупих ратова у иностранству. Како пише „Вашингтон пост” позивајући се на изворе у администрацији, шеф администрације заговара дипломатско решење и хоће директне преговоре са лидерима у Техерану, а спреман је да употреби силу само ако иранска влада нареди напад на америчке војнике или цивиле. Исти извори тврде да је Трамп љут на функционере који оличавају антииранску политику попут саветника за националну безбедност Џона Болтона и државног секретара Мајка Помпеа јер кују ратне планове без одобрења врховног команданта.

Болтон и Помпео заговарају смену режима ајатолаха, а саветник за националну безбедност је преузео и конкретне кораке наредивши Пентагону да осмисли војно решење за проблем са шиитском републиком. Према сазнањима „Њујорк тајмса”, Пентагон је предвидео распоређивање 120.000 војника на Блиском истоку у случају заоштравања односа са владом Хасана Роханија. Како би то значило опсежну операцију налик инвазији на Багдад и слање готово идентичног броја припадника Пентагона као и 2003, ирански план је у великој мери подсетио на припрему за ирачки рат. И самог Трампа су Болтонове и Помпеове изјаве асоцирале на смену Садамовог режима, којој се садашњи председник оштро противио у изборној кампањи, обећавши бирачима да ће САД држати даље од интервенција.

Мада је критиковао исламску републику и према њој применио политику максималног притиска (повлачење из нуклеарног споразума, пооштравање ембарга, стављање иранске револуционарне гарде на листу терористичких организација), шеф Беле куће сматра да са Роханијем може потписати нови споразум о нуклеарном програму. И док је Трамп притискао заливску републику у нади да ће са њом постићи бољи споразум, Болтон и Помпео су се припремали за рат.

Према писању америчких медија, министарство одбране је саставило план на Болтонов захтев, али не заговара рат, већ само слање више трупа у оружја на Блиски исток. Пентагон засад верује да је то довољно да одврати Иран од непромишљених акција попут напада на америчке држављане или дипломатска представништва. Поједини званичници верују да се влада у Техерану одважила да се више укључи у рат у Сирији и Јемену и у дешавања у Ираку пошто је Трамп прошле године наредио повлачење америчких трупа из Сирије и истакао да намерава да исто уради и у Авганистану. Да би одговорила Иран и његове савезнике од већих амбиција у региону, вашингтонска администрација је прошле недеље саопштила да шаље носач авиона и бомбардере у Персијски залив, а Болтон је изјавио да ће САД одговорити немилосрдно на сваки напад.

Као противтежа Болтоновој агресији стоји Трампова скепса, али и упозорење појединих демократа и републиканаца да је администрација дужна да са плановима упозна Конгрес, који би морао и да одобри евентуални рат. Обавештајне службе су недавно обавестиле председника о новим претњама које стижу из Техерана, а информације се достављају и медијима. Си-Ен-Ен је јавио да је иранска револуционарна гарда поставила ракете на мале бродове у Персијском заливу, одакле би могла да гађа америчка трговачка и војна пловила. Централно обавештајна агенција је предочила Белој кући да Иран и шиитске милиције све чешће разматрају могућност напада на амерички персонал у Ираку, па је Стејт департмент прекјуче евакуисао дипломате из амбасаде у Багдаду и конзулату у Ирбилу. И док Болтон и Помпео то тумаче као припрему владе у Техерану за удар на трупе САД, многи други званичници у Вашингтону верују да се Иран само обезбеђује од провокација и да америчка безбедност није доведена у питање. И Трамп је убеђен да је Помпео преувеличао страх од удара на дипломате, мада има мишљења да секретар није хтео да се понови Бенгази (напад на дипломате у Либији кад је убијен амерички амбасадор). Опасност наводно вреба и због тога што Техеран нема потпуну контролу над проиранским милицијама у региону, па би Хезболах или Хути могли да запале фитиљ.

Ајатолах Али Хамнеи је ове седмице изјавио да неће бити рата а ирански министар спољних послова Мухамед Џавад Зариф да Техеран показује „максималну суздржаност”. Ипак, поједине земље региона прибојавају се окршаја. Зато се Катар, како је јавила Ал Џазира, понудио да посредује између Вашингтона и Техерана док је влада у Багдаду апеловала на проиранске снаге у Ираку да не гађају америчке трупе, а на САД да не користе ирачку територију за напад на Иран.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh