Gradovi

Tramp za produženje UN istrage o hemijskom oružju u Siriji

 

 

Američki predsednik Donald Tramp pozvao je danas Savet bezbednosti UN da produži mandat istražiteljima koji ispituju upotrebu hemijskog oružja u Siriji, da bi se, kako je rekao, sprečilo da vlasti predsednika Bašara al Asada počine nove zločine.

„Potrebno je da ceo Savet bezbednosti UN glasa za obnovu mandata grupi istraživača zvanoj JIM“, napisao je Tramp na svom Tviter nalogu.

Radi se o tome da „Asadov režim više ne može da počini masovna ubistva s hemijskim oružjem“ napisao je američki predsednik, u pokušaju da ubedi Rusiju, jednu od glavnih saveznika Damaska.

JIM je skraćenica na engleskom za Zajednički istražni mehanizam, odnosno zajedničku misiju UN i Organizacije za zabranu upotrebe hemijskog oružja (OPCW) koja istražuje upotrebu hemijskog oružja u Siriji. Sadašnji mandat tog istražnog tela ističe 18. novembra.

Već nekoliko nedelja obnova mandata te misije je predmet rasprava Vašingtona i Moskve koji su podeljeni oko poslednjeg izveštaja stručnjaka tog tela.

Stručnjaci su krajem oktobra zaključili da je avion sirijskih vlasti bio uključen u napad nervnim gasom sarinom od 4. aprila u Kan Šeikunu, kada je stradalo više od 80 ljudi. Sirijske vlasti su to negirale i navele da su pogodile pobunjeničko skladište u kojem su bile hemikalije.

Savet bezbednosti glasaće večeras o dve rezolucije zbog toga što se Rusi i Amerikanci nisu dogovorili. SAD i Rusija pripremili su dve odvojene rezolucije o produženju mandata tog istražnog tela. Slažu se samo o jednom pitanju da mandat treba da se produži za godinu dana.

Ruski tekst traži reviziju misije tog tela i zamrzavanje njegovog poslednjeg izveštaja u kome se optužuju vlasti Bašara al Asada, koje Moskva podržava, za napad gasom sarinom u aprilu. Vašington, uz podršku Evropljana, protivi se i traži sankcije protiv odgovornih za upotrebu hemijskog oružja u Siriji.

Nešto pre Tramove Tviter poruke ruski šef diplomatije Sergej Lavrov rekao je da SAD žele od tog istražnog tela da napravi „poslušni instrument manipulacije javnog mnjenja“, da je to potpuno neprihvatljivo i da nema nikakve šanse da američka rezolucija bude usvojena.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh