Novosti online

Три самита у Меки

Америчка администрација успела је да окупи коалицију у супротстављању „иранској опасности”, али подршка Палестинцима у конфликту са Израелом наговештава да неће бити добродошлице „Послу века”, мировном плану Доналда Трампа који би ускоро требало да буде обелодањен.

У Меки су, на иницијативу саудијског краља Салмана, истовремено одржана три ванредна самита – на исламском, арапском и нивоу Залива – а ове две теме доминирале су великом окупљању на којем лидери Ирана нису присуствовали, а председник Турске је, помало изненађујуће, био одсутан.

Самит Организације исламске конференције (ОИЦ), трећи и последњи посвећен Ирану, пружио је подршку владару Саудијске Арабије да још једном Техеран оптужи за “агресивне претње и субверзивне активности” упозоравајући да би актуелна тензија са Ираном могла да угрози глобално тржиште нафте.

„Оно што ради ирански режим, од интервенција у послове држава региона, развоја нуклеарног програма и претњи глобалном поморском саобраћају у глобалном снабдевању нафтом, представља флагрантно кршење уговора и принципа Уједињених нација”, изјавио је краљ Салман позивајући међународну заједницу да „употреби сва средства да одврати тај режим”.

Монарх је самите сазвао после недавних инцидената у којима су у водама Залива оштећена четири брода, укључујући два саудијска танкера, као и напада дронова из Јемена који су затворили главни саудијски нафтовод. Вашингтон се придружио оптужбама, па је Трампов саветник за националну безбедност изјавио да је „готово сигурно” да су Иранци поставили поморске мине. Ријад додатно оптужује Иранце да преко својих савезника у Јемену директно угрожавају безбедност краљевине и Уједињених Арапских Емирата.

Техеран одлучно демантује било какву умешаност у инциденте а чланицама ОИЦ поручује да не допусте да „постану таоци” Ријада. Иранци понављају одлучност да се супротставе претњама после распоређивања нових америчких поморских снага у Заливу.

Учесници самита Арапске лиге и Савета за сарадњу Залива солидарисали су се са саудијским монархом који последњих година сунитске земље предводи у отпору шиитском Ирану, али однос према Техерану показао је и симптоме нејединства.

Самит Залива подсетио је на постојеће поделе изазване бојкотом Катара оптуженог 2017. да подржава тероризам. Из Дохе је дошао премијер, а не емир, што неки ипак тумаче као сигнал помирења, мада део заливских Арапа Катару не прашта сарадњу са Ираном. Због блиских веза са Техераном очито није дошао ни председник Турске, иако Реџеп Тајип Ердоган има амбиције да буде лидер исламског света.

Абул Геит, генерални секретар Арапске лиге, донекле је смирио запаљиву реторику речима да не мисли да постоји потреба за војном акцијом против Ирана: “Сачекајмо”.

Трамп, који је конфронтацију са Техераном подигао на ниво приоритета америчке спољне политике, може да буде задовољан што су његови саудијски савезници успели да исламски свет колико-толико окупе у фронту против Ирана – једине званично шиитске државе међу 57 чланица ОИЦ.

Расправа о палестинско-израелском конфликту америчког председника морала је да забрине. Трампова администрација најавила је да ће детаље “Посла века” саопштити на међународној конференцији у Бахреину крајем месеца, али отворено произраелска позиција Вашингтона наговештава да од „посла” неће бити ништа.

Палестински председник Махмуд Абаса изразио је отворено противљење плану Доналда Трампа и његовог зета Џареда Кушнера, а ни најближи арапски савезници Вашингтона не могу да пређу преко одлуке америчке администрације да де факто призна Јерусалим као недељиви главни град Израела или да прихвати пун израелски суверенитетр над окупираном сиријском Голанском висијом.

Сва три велика окупљања у исламском светом граду подржала су Палестинце. ОИЦ, као најбројнији од три блока, упутио је позив на “одговарајуће мере” према државама које су следиле Трампа и своја дипломатска представништва пребацили из Тел Авива за Јерусалим чији источни део Палестинци желе за престоницу своје независне државе.

“Понављамо наше јединствено одбијање било каквих мера које би предодредиле историјски и правни статус ал Кудса (Јерусалима)”, изјавио је краљ Салман док се у завршном документу самита ОИЦ пружа снажна подршка решењу палестинско-израелског конфликта по формули две државе.

То што лидери исламског и арапског света одбијају било какво решење које није у складу са “легитимним и неотуђивим” правима Палестинаца јасна је порука која чека Кушнера када допутује у Манаму.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh