Novosti online

Tusk poziva Poljake da rešavaju sporove dijalogom a kao primer navodi Vučića i Tačija

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk apelovao je danas u Krakovu na poljske političare da prestanu da dovode političke sporove do krajnosti i mržnje i kao primer za ugled naveo predsednike Srbije i Kosova, Aleksandra Vučića i Hašima Tačija.

„Čudesno je to da sam na Kosovu i vidim kako predsednik Srbije i predsednik Kosova pružaju ruku jedan drugom i razgovaraju o pitanjima koja su obično uzrok ratova u tom regionu. I znate, nijedan od njih dve sedmice nije morao da se pravda zašto su seli jedan do drugog“, kazao je Tusk na konferenciji Uloga Katoličke crkve u evropskoj integraciji.

On je upozorio poljske vlasti i opoziciju da na njima leži odgovornost da naredna pokoljenja ne žive u zemlji sa dubljim podelama od onih u balkanskim državama, prenela je poljska televizija TVN24.

„Lekcija Drugog svetskog rata pokazuje jedno. Nema integrisane Evrope, bezbedne Evrope, bezbedne Poljske u Evropi bez elementarnog pomirenja. Ne bi bilo EU da Francuzi i Nemci nisu počeli da razgovaraju posle iskustva dva rata. Pomirenje je uslov bez kojeg ne može da se održi Evropa u ovom obliku“, kazao je Tusk.

Predsednik Evropskog saveta je upozorio da su podele u Poljskoj sada tako duboke da prevazilaze sve druge u Evropi.

„Nisam u stanju da prihvatim, da razumem zašto oštrina podela u Poljskoj daleko iskoračuje preko onog što gledam u Evropi. Zašto politički spor kod nas mora da označava mržnju i prezir. To je vidljivo ne samo u političkoj ravni, već i medju ljudima. To uništava“, rekao je Tusk.

Tusk, dugogodišnji bivši poljski premijer čija je liberalna Gradjanska platforma od jeseni 2015. godine u opoziciji, apelovao je na poljske političare da na Dan nezavisnosti 11. novembra manifestuju ne neiskreno prijateljstvo, već samo da su u stanju da tog dana razmišljaju o perspektivi zajedničke domovine Poljaka narednog stoleća.

Primer Vučića i Tačija Tusk je izmedju ostalog naveo i zbog skandala povodom snimka njega i poljskog predsednika Andžeja Dude na kojem se vidi kako su njih dvojica nedavno u Ujedinjenim nacijama kratili vreme privatnim razgovorom i šalama.

Duda je posle toga dve nedelje morao da se pravda zašto uopšte sedi pored Tuska, bivšeg lidera poljske opozicije, zašto veselo pričaju i smeju se, a na kraju je morao da oda i o čemu su privatno razgovarali.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh