Novosti online

У Грчкој ће до краја месеца бити 100.000 миграната

Од нашег дописника

Атина – Више десетина хиљада миграната и избеглица тренутно је у земљи, и неизвесно је колико ће их бити већ сутра. Могуће, овог месеца, и 100.000. Драматична ситуација на острвима, у пирејској луци, на затвореном граничном прелазу Идомени, где прети епидемија… Атмосфера неизвесности и стрепње с којом Грчка очекује данашњи самит ЕУ-Турска, на којем су, изгледа, „карте већ унапред подељене”.

Ипак, премијер Алексис Ципрас стиже на самит с јединственом, али међу политичким партијама једва усаглашеном позицијом, чији је основни смисао да европске земље равноправно прихвате терет мигрантске кризе, да понесу одговорност оне које су се оглушиле о принцип солидарности, да Турска заустави даље слање миграната и избеглица и да све економске мигранте прими натраг. Како сада ствари стоје, Грчка ће морати да обезбеди услове за 50.000 потенцијалних азиланата, али за то очекује финансијску и стручну помоћ ЕУ.

Грчка: Македонија увела нова ограничења за избеглице
Идомени – Званичници грчке полиције објавили су да су македонске власти увеле додатна ограничења за избеглице које желе да пређу грчко-македонску границу, па сада пуштају само оне из градова који су захваћени ратом.Грчка полиција наводи да услед нових ограничења, људи из сиријског града Алепа, на пример, могу да уђу у Македонију из Грчке, али они из престонице Дамаска или ирачког Багдада не могу, пренела је агенција АП.То је најновији потез Македоније у циљу смањења прилива избеглица у ту земљу. Танјуг

„Суочавамо се с хуманитарном кризом која далеко превазилази могућности ове земље, али уједно ставља на проверу и јединство целе Европе”, изјавио је премијер Ципрас уочи пута у Брисел. У говору пред Централним комитетом Сиризе грчки премијер је подвукао да се Запад суочава с највећом сеобом народа после Другог светског рата и да је очигледно да ирационална дејства у источном региону имају тако драматичне последице и озбиљно угрожавају Европу.

„Ова криза, међутим, указала је и на слабости Европе, на дефицит солидарности. Европа се нашла у кризи, не због чињенице да у својој средини не може да интегрише толики број избеглица, већ због политичке слабости”, рекао је Ципрас, подвлачећи да се Грчка и поред свих својих економских слабости труди да хиљадама миграната помогне колико може, јер је на то обавезују култура и жеља да сачува хумано лице Европе.

У исто време, нагласио је Алексис Ципрас, „Грчка не може на своја плећа да преузме целокупни терет мигрантске кризе” и инсистираће на равној подели међу европским народима.

У међувремену, изјава председника грчког Црвеног крста шокирала је јавност. Антонис Авгеринос тврди да је тренутно у целој Грчкој 50.000 миграната, а не 34.000, како саопштавају медији.

„Не треба затварати очи, реч је о хуманитарној кризи, највећој коју памтимо. Све зависи како ко броји”, преноси изјаву Авгериноса интернет страница „Иефемерида”.

У Идомени, на затвореној грчко-македонској граници, где има више од 13.000 миграната, ситуација је непромењено трагична. „Голгота”, како кажу репортери, недовољно шатора, хране, воде, лекова, епидемија на прагу… Први човек грчке области Македоније Апостолос Цицикостас поново апелује на владу да се у области око граничног прелаза Идомени прогласи ванредно стање, јер је, како подвлачи, реч о великој хуманитарној кризи.

Талас миграната са турске обале се не смањује и тренутно на острвима има око 6.000 људи који чекају транспорт бродовима у пирејску луку. У Пиреју две недеље у драматичним условима већ бораве 4.000 људи, јер су током дана са острва стигли конвоји са више од 1.500 миграната и избеглица. Грађани и даље несебично помажу.

Међутим, велику забринутост изазива изјава европског комесара за мигранте Димитриса Аврамопулоса, који поручује да је „Европа на страни Грчке и да је неће оставити саму”, али да већ овог месеца земља може да суочи са цифром од 100.000 миграната. Аврамопулос подвлачи да је врло важна кооперација са Турском јер „изолована национална решења нису солуција”. Европски комесар сматра да затварање тзв. балканске руте може егзодус миграната да упути према Италији или неком другом путањом, али да то, опет, није решење.

„Данашњи самит биће за европске лидере тест на европском и националном нивоу, тест европске кохезије, солидарности, принципијелности… Самит који ће у много чему определити будућност Европе”, поручио је Димитрис Аврамопулос уочи почетка бриселског скупа.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh