Већ двапут се чинило да је Ал Каида безмало разбијена: када је истерана из уточишта које су јој у Авганистану пружали талибани до америчке инвазије 2001. године и када је крајем деценије обуздан њен устанак у Ираку. Ни то, као ни отпадништво њеног ирачког крила и његов преображај у Исламску државу, сада ривалску организацију, ипак је није дотукло. Серија недавних напада њених присталица у Африци показала је да Ал Каида још представља опасност.
Ракетни напад северноафричких џихадиста прошлог петка на гасно постројење „Ин Салах” у централном Алжиру четврти је терористички удар Ал Каиде између Магреба и Гвинејског залива у последњих пола године. Прецизношћу артиљераца, са лансера допремљених усред Сахаре, припадници северноафричког огранка Ал Каиде, познатијег под француским акронимом AКИМ (AQIM), погодили су тог дана у зору централни производни погон у „Ин Салаху” и изазвали велики пожар још непознатих последица. Након изненадне диверзије на комплексу који обезбеђује алжирска армија, власници погона у „Ин Салаху”: норвешки „Статојл” и британски БП, одлучили су да привремено обуставе рад погона који производи девет милијарди кубних метара гаса годишње и редовно снабдева муштерије у Европи.
Северноафричко крило Ал Каиде поново сеје страх и смрт у региону, преноси „Њујорк тајмс” упозорење западних стратега. Израсла из језгра алжирских екстремиста током тамошњег грађанског рата крајем 20. века, локална организација џихадиста прикључила се Ал Каиди 2006. године, да би 2012. контролисала територију површине 300.000 квадратних километара са базом на северу Малија. Силовит покушај продора џихадиста на југ Малија зауставиле су две француске војне операције 2012–2014. године. Разбијени, џихадисти Ал Каиде раштркали су се широм Сахаре и Сахела. Потоњи безбедносни вакуум и безвлашће у Либији, огроман прилив оружја у регион и повратак знатног броја њених следбеника са ратишта у Сирији, Ираку и Авганистану оснажили су ову организацију. АКИМ је најжилавија подружница Ал Каиде на свету, оцењује ових дана Пентагон.
Годинама усредсређена на повремене отмице странаца по пустињи и терорисање убогог становништва по пустињи, АКИМ je у последњих пола године радикално променила тактику деловања између Средоземља и атлантских обала Гвинејског залива, најављујући нову офанзиву против „Француске, крсташа и њихових симпатизера” у региону богатом нафтом, златом и уранијумом.
Масовна убиства цивила у хотелима у Бамаку (Мали) и Угадагугуу (Буркина Фасо), рафални одстрел цивила на плажи у Гран Басаму (Обала Слоноваче) – три су претходна удара АКИМ-а у региону Сахаре и Сахела у последњих пола године. Упоредо са наизглед изненадном ескалацијом дејстaва АКИМ-а (финансираним из још непознатих извора), на готово идентичном терену одскора дејствује и ИД. Ослабљена на Блиском и Средњем Истоку, ИД настоји да у Либији утврди позиције, обнови кадрове и лансира нове нападе све до „Андалуса” – средњовековне исламске државе на тлу Иберијског полуострва.
Упоредо са упадљивим гомилањем џихадиста по Сахари, западне стратеге посебно брине профил терористичке операције џихадиста у Бамаку прошлог новембра, када су у хотелу „Радисон блу” побили 30 цивила.
Наиме, покољ у Бамаку AКИМ и ИД су прогласили њиховом „првом заједничком акцијом” усред Африке, преноси „Њујорк тајмс”.
Већина посматрача те две злогласне терористичке организације рутински проглашава ривалским. Пентагон има другачије мишљење.
Жестоки ривали на Блиском и Средњем истоку, џихадисти Ал Каиде и Исламске државе у Африци све више сарађују, упозорио је недавно амерички бригадни генерал Доналд Болдак, командант специјалних операције команде за Африку армије САД.
Здруживање џихадиста AКИМ-а и ИД започело је у хаотичној Либији, држави порозних граница још од „арапског пролећа” 2011. године, где данас у слободном промету циркулише око 25 милиона комада ратног наоружања.
Да ли заједничке акције АКИМ-а и ИД могу учестати у наредном периоду, загонетка је.
Западни стратези у међувремену уочавају да АКИМ и најмање пет његових локалних подружница поново јачају упориште на северу Малија (где Французи и УН смањују број трупа), док ИД и њен најбруталнији симпатизер, нигеријски Боко харам, шире дејства. Док Боко харам појачава терор дуж обала нафтоносног језера Чад, ИД измешта првобитно упориште у Либији из приобалног Сирта у место Траган усред Сахаре. Траган је стратешко место на сахарској мапи глобалних кријумчара људи, дроге, оружја и других вредних роба овим делом света, са југа на север и обрнуто.
Учвршћивање положаја ИД у тзв. колумбијском троуглу, на тромеђи Либије, Алжира и Нигера, и утврђивање АКИМ-а на северу Малија, прати истовремено нова офанзива Ал Шабаба – огранка Ал Каиде у Сомалији, који шири дејства према северу те земље надомак стратешког пролаза Баб ел Мандеб на Црвеном мору.
AКИМ, Исламска држава у Либији, Боко харам у Нигерији, Ал Шабаб у Сомалији у бици за своје („идеолошки изнијансиране”) екстремистичке циљеве наводе истог противника.
„Француска, сви крсташи и њихови симпатизери треба да очекују нове нападе”, најавила је филијала северноафричке подружнице Ал Каиде након напада на плажи у Обали Слоноваче 13. марта.