Novosti online

Украјина песмом против Русије

„Када странци долазе… они долазе у ваше куће, убијају вас, али говоре да нису криви. Где вам је разум, где вам је срце?”, овим стиховима почиње композиција „1944” којом ће се Украјина представити

на „Песми Евровизије” у мају у Стокхолму. Избор украјинског представника за „Евросонг”, одржан у недељу, изазвао је велике контроверзе, и још више затегао, ионако лоше, односе између ове земље и Русије. Јер, музичка тема певачице Јамале, упркос томе што европско музичко такмичење има строго правило „без политичких конотација у песмама”, „врви” од политике, уз директну асоцијацију на насиље које је Стаљин вршио над Татарима на Криму, па руска Дума тражи дисквалификацију ове земље са 61. „Песме Евровизије”, која се одржава од 10. до 14 маја у шведској престоници.

Сузана Јамалдинова(Фото: Ројтерс/В. Огиренко)

„У питању је тешко кршење правила такмичења”, наводи се у саопштењу одбора за медијску политику руске Думе, и додаје се да је читав избор за представника Украјине на „Евросонгу” – „фарса којом се вређају Руси”.

„Човечанство плаче. Мислите да сте богови, а остављате само смрт за собом. Немојте да прогутате наше душе”, пева Јамала о догађајима на Криму 1944, и наставља директним оптужбама: „Нисам могла да проведем своју младост тамо, одузели сте ми мир, домовину…”

Иако је рођена 1983. у Киргистану, Сузана Јамалдинова је пореклом Татарка са Крима. Њена породица била је принуђена да бежи од Стаљиновог прогона Татара са Крима, а на ово полуострво вратила се када је „стављено” под окриље Украјине. Крим су, подсетимо, 1942. окупирали Немци, а две године касније совјетске војне снаге ослободиле су полуострво, притом депортујући кримске Татаре, због наводне колаборације са нацистима.

Грузија је 2009. била принуђена да се повуче са „Евросонга” због песме којом су исмевали Путина – „We Don’t Wanna Put In”, а јерменска група „Genealogy” прошле године да промени стихове песме који су директно алудирали на геноцид Турака над Јерменима

Јамала, иначе веома популарна певачица у Украјини, која се опробала у готово свим музичким жанровима – од џеза, преко попа, до класике, позната је по својим антируским ставовима. Она је, како је често изјављивала, изгубила многе рођаке те 1944. године. Тврдила је и да њену породицу на Криму, после анексије овог полуострва од стране Русије 2014, малтретирају. Такође, и да њу у руским медијима представљају као „америчку марионету” и „фашисту” због критика на рачун Русије.

Иако је Јамалиној победи на украјинском националном такмичењу пресудио један поен, на силне контроверзе око уплива политике челници „Евровизије” се за сада претерано не осврћу. Саопштили су да ће тек после 14. марта, до када је рок да све земље „предају” своје композиције, одлучивати о свакој песми понаособ. Украјинци захтев Русије за дисквалификацијом коментаришу тиме да у земљи, која је на једном делу своје територије у рату, и те како има места политичкој ангажованости у песмама.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh