Novosti online

Утиче ли ноћни рад на килажу

Пекари, лекари, полицајци, ноћни чувари, студенти у време испита и други који обављају посао ван уобичајеног дневног радног времена могу да се нађу у ситуацији да мимо своје воље постану дебели. Ангажовање у ноћним сатима за неке је, попут лекара и другог медицинског особља ротационо, док су друга занимања предодређена да трају годинама до дубоко у ноћ, тачније до јутра.

Лагани доручак пред спавање
Повратак из треће смене а пре јутарњег спавања право је време за храну у којој има мало протеина, а доста угљених хидрата: хлеб и разна пецива од интегралног брашна и наравно воће. Количина не би требало да буде велика да не омета дијафрагму. Пример за такав доручак је интегрални тост са џемом и чаша сока од цеђене поморанџе.

Намеће се питање да ли запослени у трећој смени лакше добијају на килажи? Разна истраживања показују да ноћни рад заиста утиче на појаву вишка килограма у односу на рад током дана. Једно истраживање спроведено на Универзитету у Барију, у Италији, показало је да су радници фабрике у ноћној смени добили на килажи знатно више него радници који су исти посао обављали дању. Такође, утврђено је и да су имали повишени крвни притисак.

Претпоставља се да је један од разлога хронопоремећај, односно поремећај нормалног двадесетчетворочасовног биоритма човека када је измењен режим рада, спавања и обедовања. Овај хронопоремећај може да утиче на повећање шанси да се особа гоји.

С обзиром на то да дању спавају, радници треће смене често не могу да оду до теретане или на џогинг у вечерњим сатима, пре смене, а ујутру, када им се смена заврши уморни су за физичку активност. Битан фактор за подстицање гојазности је и тај да током треће смене не може да се као ужина поједе нутритивно вредан оброк, што је случај радника у дневним сменама.

Савет је и да се кафа узима у мањим количинама, а најбоље је да се пије само вода

Добра је вест да ипак за те раднике може да се направи план здраве исхране. Суштина је само да се приликом рада у ноћним сатима конзумира нутритивно вредна храна, која није калоријска бомба. И ноћне ужине, оброке требало би поделити на неколико мањих, два до три. Не би требало јести брзо, него спорије и добро жвакати сваки залогај. У ноћној смени не би требало јести пржене намирнице. Пожељни су лако сварљиви оброци попут супа, чорби, јогурта, пиринча… Треба јести храну која садржи више протеина, која чини организам буднијим и пуним енергије: кувана јаја, туњевина, грашак, печено ћуреће и пилеће бело месо, бадем, кикирики (може и у облику путера). Могуће је направити сендвич од наведеног или јести воће.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh