Oriv je Makedoncima ranije obećao da će se konačna odluka o toj kontroverznoj temi znati pre 20. februara. Ali je i dodao da je činjenica da postoji dogovor da izbori budu održani 24. aprila, ali da je i činjenica da se sa implementacijom drugih delova dogovora kasni.
Onaj deo makedonske političke scene koji naginje trenutno vladajućoj VMRO-DPMNE kao mogući veliki preokret juče je pročitao par rečenica koje je nakon tročasovnog razgovora sa američkim ambasadorom Bejlijem izrekao lider etničkih Albanaca u Makedoniji Ali Ahmeti. Lideru Demokratske unije za integraciju (DUI), koji se smatra čovekom NATO i kome je i opoziciona Makedonija pridavala veliki značaj u razrešenju političkih tenzija između stranaka VMRO-DPMNE i SDSM, koje okupljaju pretežno etničke Makedonce, najpre je odbio da izađe iz vlade Nikole Gruevskog i tako izazove prevremene izbore. Mada je makedonska opozicija to od njega zahtevala, on do juče nije napustio svog koalicionog partnera VMRO-DPMNE.
Juče je, međutim, Ahmeti posle razgovora sa Bejlijem rekao: „DUI se zalaže za izbore koji će da budu od poverenja za sve strane“.
Iz ove rečenice je zaključeno da će Oriv i Bejli Makedoncima doneti procenu da uslovi za fer i slobodne izbore nisu ispunjeni te da oni neće biti održani 24. aprila. Iako je Ahmeti ostao pri drugom važnom delu svoga stava o izborima: „Značajno je da dogovor ne može da se promeni bez konsenzusa svih strana jer je i postignut uz saglasnost svih. Ako neko smatra da dogovor treba da se promeni, za to će biti potreban konsenzus“.
Za lidera Socijaldemokratskog saveza Makedonije Zorana Zaeva jučerašnje iščekivanje je bilo manje neizvesno, pa je izjavio da bi baš „voleo da vidi tu Državnu izbornu komisiju, koja će da potpiše pročišćen Birački spisak pre 5. marta, kako predviđa zakon, i voleo bih da vidim tog ambasadora, koji će da saopšti da se Birački spisak može pročistiti (do tog datuma), jer pred činjenicama i bogovi ćute. Apsolutno je jasno da će da se saopšti ono što svi znaju da ne postoje ni elementarni uslovi da se održe fer i demokratski izbori u Makedoniji“.
Oglasio se i bivši makedonski premijer Nikola Gruevski. On je poručio Zaevu da će „izbori biti odgovor koji će SDSM dobiti ne od VMRO-DPMNE, nego lično od građana Makedonije. Taj odgovor će da bude gromoglasno ‘ne’…“ Gruevski je, u skladu s dogovorom iz Pržina, sredinom januara podneo ostavku, a VMRO-DPMNE je za premijera za sprovođenje izbora izabrala Emila Dimitrijeva.