Ekonomija

Влада Србије све важније грађевинске послове поверила странцима, а критикује домаће фирме и раднике за кашњења!

Привредна комора грађевинске индустрије Србије брани домаће компаније од критика којима су изложене: На Коридору 10, од 18 уговора само један нашим фирмама

НИСУ домаће фирме одговорне за кашњења на коридорима, већ странци, који су главни извођачи радова на 17 од укупно 18 деоница, став је Привредне коморе грађевинске индустрије Србије. Они су јуче реаговали поводом учесталих изјава у медијима у којима се српска грађевинска предузећа етикетирају као неспособна и недовољно обучена да изводе радове на инфраструктурним пословима у Србији.

Упутили су апел државним органима да напокон стану иза ове привредне гране и омогуће јој да изађе из дугогодишње стагнације и почне да се развија, што је, како кажу, у интересу укупног привредног развоја земље. Траже и да се домаћим фирмама омогући да буду главни извођачи радова, да самостално управљају реализацијом пројеката и стичу референце за будуће нове послове у земљи и иностранству.

– На државним инфраструктурним пројектима који се финансирају из кредита међународних финансијских институција или се реализују по основу билатералних споразума, доминирају стране компаније. На Коридору 10, од 18 уговора само један посао је добио домаћи конзорцијум – истиче Мирослав Брковић, председник ПК ГИС. – Стране компаније више од две године касне са изградњом Коридора 10, а те фирме нису предмет јавне критике, већ домаћи подизвођачи. Било би логично да проблематику извршења уговора разматрају са својим страним сауговарачима, а не са домаћим предузећима, који су подизвођачи странцима.

Брковић напомиње и да је због услова страних кредитора на домаћем тржишту наша грађевинска оператива сведена на базу јефтине радне снаге за стране извођаче које протежирају страни кредитори.

ФИРМЕ

Чланице ПК ГИС су „Енергопројект“, „Јединство“, „Севојно“, „Мостоградња“, „Путеви Ужице“, „Новкол“, „Хидротехника“, „Амига“, „Планум“, ЗГОП Нови Сад, „Миленијум“, „Гас-Феромонт“. Као и ЦИП, Институт за путеве, Институт „Јарослав Черни“, Грађевински факултет, Савез грађевинских инжењера и техничара Србије и други.

Новости

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh