BG

Vojislav Kostunica bio meta pobune crvenih beretki

Milorad Ulemek Legija, danas je u završnoj reči zatražio od veća Specijalnog suda da ne upadne u zamku političkih manipulacija u postupku za oružanu pobunu 2001., ocenivši da je taj slučaj pokrenut samo u svrhu predizborne kampanje 2012. godine.

Naglasio je da protest JSO nema nikakve veze sa ubistvom Zorana Đinđića.

– Glavni cilj bilo je otkrivanje političke pozadine ubistva premijera. Krivičnu prijavu podnela je porodica premijera, a sve što je u vezi sa Đinđićem godinama se zloupotrebljava. Pokojni advokat Srđa Popović je na sve načine pokušavao da u ovaj predmet, kao i u postupak za atentat, ugura Vojislava Koštunicu. Politika je prljava igra, ali činjenice su nepobitne – kazao je Ulemek na početku izlaganja koje je potrajalo četiri časa.

On je podsetio da je prijavom u početku bio obuhvaćen i Aco Tomić, bivši šef KOS VJ. Koštunici je pripisano da nije ugušio pobunu, već je nazvao opravdanim štrajkom, a Tomiću da se sastao sa Ulemekom i Dušanom Spasojevićem. Taj sastanak dogodio se godinu dana posle protesta što je, kako je rekao, dokaz da se manipulisalo.

– Komisija je utvrdila da je to bila oružana pobuna sa ciljem oslobađanja pripadnika „zemunskog klana” iz zatvora, sprečavanja mog hapšenja za slučaj „Ibarska magistrala”, kao i zbog hapšenja braće Banović. Slobodan Milošević izručen je Haškom tribunalu odlukom koju je sud ocenio neustavnom. Oni koji su kršili Ustav sada su svedoci, a sudi se onima koji su ga štitili, što je paradoks – rekao je Ulemek.

On je sebe, kao i ostale optužene nazvao „dežurnim krivcima”.

– Morate pažljivo da razlikujete događaje iz 2001. i 2003. godine. Ja dobro znam šta je istina i molim vas da mi verujete. Prava zamisao ovog cirkusa je da se kvalifikacijom oružane pobune da jak pečat. Ja sam pola života proveo u specijalnim jedinicima i susretao sam se sa oružanim pobunama praćenim nasiljem. Toga ovde nema – naglasio je Ulemek.

U JSO je vladala spartanska disciplina, objasnio je prvooptuženi u ovom slučaju.

– Zbog toga sada neki pripadnici sede u zatvoru. Da nije bilo tako, možda bi današnja istorija Srbije izgledala drugačije – rekao je Ulemek, ne precizirajući na šta misli.

Osvrnuo se i na vezu Spasojevića, pokojnog vođe „zemunskog klana”, sa protestom „crvenih beretki” i rekao da je neko hteo da elitnu jedinicu predstavi kao „šalabajzersko udruženje” sa „Indijancima iz krimogene sredine”.

– Spasojević je zvezda optužnice i stavljen je na centralno mesto, a bio je partner nekih službenika vlade. Zaključak ću ostaviti vama, ja nisam dovoljno pametan da to shvatim – naveo je on.

Posle više od sat vremena izlaganja, optuženi je delovao loše, pa je sudija predložio pauzu, ali je on odbio.

– Kad se srušim, neka me iznesu – kazao je, ali je suđenje ipak prekinuto.

U nastavku, Ulemek je rekao da je popio rovito jaje radi lakšeg govora.

– Zbog čega se ovaj slučaj vodi pred Posebnim odeljenjem? Zbog utiska da sve što se ovde radi ima posebnu ozbiljnost. Ovde se sudi svim mogućim mafijama, i kome treba i kome ne treba. Ovaj sud je oružje političara i vremenom je izgubio svoj cilj. Na levoj strani akvarijuma sedimo Zvezdan Jovanović, Duško Maričić i ja, koji smo osuđeni pod čudnim okolnostima i nosimo tešku hipoteku. Ja sam državni neprijatelj broj jedan i moje pojavljivanje daje težinu, ali ne razumem samovolju da se upropasti život ostale petorice optuženih – izjavio je Ulemek.

On je zaključio da je predmet deset godina „čučao u zapećku” i pominjao da ga se sete samo u vreme godišnjice atentata, ali se neko dosetio da ubacivanjem i te petorice „podeblja” optužnicu, da ne „sede samo Legija i Zvezdan” u sudnici.

– Oni su godinu dana proveli u pritvoru zbog poštapalica kao što su opasnost od bekstva, uticaj na svedoke ili da će da ponove krivično delo – kazao je Ulemek, uz ocenu da je to neverovatno obrazloženje, ali da pritvor daje težinu.

Izvor: Politika

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh