Gradovi

„Vozi bezbedno 2.0“: novih 50 srednjoškolaca edukatora

BEOGRAD – Prvi deo projekta „Vozi bezbedno 2.0“ je završen, a od sredine oktobra do kraja godine u srednjim školama biće organizovana predavanja na kojima će 50 učenika-edukatora učiti svoje vršnjake o bezbednom ponašanju u saobraćaju.

Na seminaru je, pored ostalog rečeno, da se broj stradalih smanjio za pet odsto u odnosu na prethodnu godinu čemu su doprinela predavanja i različiti načini osvešćivanja mladih o opasnostima u saobraćaju kao što su konzumiranje alkohola i upotreba mobilnih telefona.

Duško Pešić, koji se u Agenciji za bezbednost saobraćaja bavi kampanjama za bezbednost mladih u saobraćaju, istakao je da je svako četvrto poginulo i svako treće povređeno lice mlada osoba.

Od 600 povređenih i poginulih vozača čak 50 odsto čine mladi, od čega su 94 odsto muškarci.

Predsednik Opštine Vračar Milan Nedeljković poručio je učesnicima konferencije da je edukacija o bezbednosti u saobraćaju važna, pogotovo za mlade, a pohvalio je Centar za edukaciju i društvenu emancipaciju mladih (CEDEM) zbog pružanja teorijske i praktične edukacije mladima.

Nedeljković je, navedeno je u saopštenju CEDEM-a, na kraju konferencije, poželeo učesnicima uspešnu primenu znanja savladanih na seminaru.

U edukaciji srednjoškolaca učestvovali su stručnjaci iz oblasti bezbednosti u saobraćaju koje je odabrala Agencija za bezbednost saobraćaja.

Savetnik direktora ove Agencije Milan Ilić je kroz interaktivno predavanje pomogao je učesnicima seminara da postanu svesni značaja njihove buduće uloge.

Na loše navike ukazao je Slaviša Savić ispred Agencije za bezbednost u saobraćaju i Udruženja paraplegičara koji zbog prekoračenja brzine, nemanja dozvole i nevezivanja pojasa u srednjoškolskim danima i danas ima fizičke posledice.

„Bez obzira na invalidnost, živim sasvim normalan život. Još uvek vozim“, poručio je Slaviša.

Srednjoškolcima se obratila i Bojana Spasić sa Medicinskog fakulteta kako bi ih upoznala sa težinom povreda do kojih može doći prilikom nebezbedne vožnje.

Tokom drugog dana seminara učesnici su imali priliku da nauče više o bezbednosti biciklista i motociklista, a predočeno im je i da je motocikl saobraćajno sredstvo na kojem je od 2006. godine do danas u Srbiji stradalo više od 25.000 ljudi. Predavači su govorili i kako pravilno izabrati kacigu i drugu zaštitnu opremu.

Skup je organizovao CEDEM, uz finansijsku podršku Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu i Agencije za bezbednost saobraćaja.

Foto/CEDEM

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh