BEOGRAD – Američki senator Džon Mekejn dolazi sutra u posetu Beogradu, u pratnji još četiri republikanska i jednog demokratskog senatora, saznaje Tanjug u Vladi Srbije.
Mekejn, inače predsedavajući senatskog Komiteta za oružane snage, u Beograd dolazi na poziv koji mu je premijer Aleksandar Vučić uputio prilikom svoje prve posete SAD, juna prošle godine.
Dolazak Mekejna u godini predsedničkih izbora u SAD tumači se, kako navode izvori u vladi, kao znak posebnog uvažavanja za sve što je srpski premijer uradio i radi na planu unutrašnjih ekonomskih reformi, EU integracija, regionalnog pomirenja i migrantske krize.
Naime, putovanja zvaničnika američke administracije, uključujući kongresmene, u izbornoj godini se svode na minimum, u skladu sa budžetskim i proceduralnim ograničenjima, što dolasku delegacije Kongresa u Srbiju daje još veći značaj.
Prema nezvaničnim informacijama, Mekejn ove godine samo dva puta putuje u inostranstvo.
On je inače, prilikom prošlogodišnjeg sureta sa Vučićem, izjavio da Srbija ima snažnu američku podršsku i na evropskom putu i u pogledu investicija američkih kompanija.
Senator Mekejn je tada ocenio da je imao odličan sastanak, uz napomenu da veoma ceni srpskog premijera, da su se sastajali i ranije, i da se veoma raduje poseti Srbiji i Beogradu.
Kako je rekao, Srbija zaslužuje snažnu podršku SAD uključujući i investicije američkih kompanija i koroporacija.
Džon Sidni Mekejn, političar i senator iz Arizone, rođen je u američkoj vojno-pomorskoj bazi Koko Salo, u Panami.
Deda i otac bili su admirali SAD, a i on sam je završio mornaričku akademiju SAD, kao i pilotsku školu.
Kao pilot je bio zarobljen u Vijetnamu i šest godina proveo u zatočeništvu.
U politiku je ušao 2. novembra 1982. kada je kao kongresmen iz Arizone izabran u Predstavnički dom, gde je ostao dva mandata.
Kao lojalni pristalica politike administracije Ronalda Regana pripadao je grupi „nove desnice“, da bi 1986. prvi put bio izabran za senatora. Od tada je više puta biran u Senat.
Više puta je učestvovao u kampanjama za nominaciju za kandidata republikanske stranke, za stranačku nominaciju borio se 1999. i protiv Džordža Buša, koji je potom osvojio prvi predsednički mandat.
Bio je kandidat Republikanske stranke na predsedničkim izborima u SAD 2008.
U Kongresu je zastupao konzervativne stavove, ali je ponekad kritikovao odluke republikanske administracije.
Uživa reputaciju odlučnog političara čvrstih uverenja, koji je veoma otvoren za medije.
U srpskoj javnosti je važio pre nekoliko godina za kosovskog lobistu.
AP Photo/Evan Vucci