Novosti online

Вујовић: Реформа образовања кључна на путу ка бољем друштву

ВАШИНГТОН – Министар финансија Душан Вујовић поручио је данас, у Вашингтону, на округлом столу посвећеном образовању, да је реформа тог сектора кључни услов да се и друге ствари покрену, па је зато од изузетног значаја и подизање свести о томе.

Он је рекао да транзиција није само прелазак из нетржишне ка тржишној економији, већ да она подразумева и трансформацију у свим областима – ка другачијем друштву.

Вујовић је оценио да су реформе у том сектору неопходне, као и да би цена њихових одлагања била превисока.

Говорећи о проблемима у образовном систему Србије, министар је навео да би код нас требало решавати и неодрживу ситуацију према којој у појединим деловима земље има превише или, с друге стране, премало ђака.

„Негде имамо школе са 40 ђака у учионици, а у неким местима имамо једва неколико ђака по учионици. Такви системи нису одрживи јер је или превише или премало ђака”, рекао је он на Округлом столу у централи Светске банке на тему образовања, који је окупио његових 35 колега министара финансија из различитих земаља, а којем је присуствовао и новинар Танјуга.

Српски министар је додао да код нас мора боље да се избалансира учешће приватног и јавног сектора у образовном систему, јер је тренутно превише притиска на јавном буџету, а недовољно на приватним изворима.

Вујовић се осврнуо и на програм раног развоја деце, који подржавају Новак Ђоковић и његова фондација, као и председник Светксе банке Џим Јонг Ким и навео да је чиљ тог програма подизање когнитивних, језичких и социјалноемоционалних способности деце у раном узрасту.

Овом састанку на високом нивоу присуствовали су и челници развојних банака и међународних финансијских институција, а циљ окупљања је да се унапреде домаће и међународне опције за финансирање и укључе нови, иновативни начини финансирања у овом сектору, неопходни за сигурније образовање за нове генерације.

Закључци са овог састанка обезбедиће велики импут за извештај Међународне комисије за финансирање глобалних прилика за образовање (International Commision on Financing Global Education Opportunity) и креирање сета политика у овој области које ће бити представљене у септембру 2016. на генералној скупштини Уједињених нација. (Танјуг)

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh