Novosti online

За три године извоз ИТ услуга биће две милијарде евра

Извоз ИТ услуга из Србије у прошлој години био је око 1,15 милијарди евра, а за само три године достићи ће две милијарде евра, изјавио је данас министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић који је уручио главну награду портала еКапије за инвестицију године.

Поповић је рекао да је ИТ индустрија у Србији први пут у историји у 2018. забележила већи извоз него Фијат и Смедеревска железара који су, каже, до сада били лидери у извозу.

„То је извоз српске памети”, поручио је Поповић и навео да са растом ИТ сектора од 25 до 39 одсто само за три године Србија ће достићи извоз у тој области у износу од две милијарде евра.

Навео је да су плате у ИТ сектору високе, те да и то директно утиче на потрошњу и на БДП.

Поред пољопривреде, грађевинске индустрије и дела машиноградње, Поповић каже да највећи допринос расту БДП дају инжењерство, ИТ услуге и све везано за нове технологије.

„Инжењери су носиоци иновација у Србији. Србија јужно од Минхена и Беча има најбоље инжењере. Морамо учинити све да их имамо што више, да преко 51 одсто уписаних на факултете у Србији буду на техничким факултетима”, рекао је Поповић.

Одао је признање универзитетима у Србији, посебно факултетима техничких наука и математике.

„Будућност за сву нашу децу биће највише у техничким наукама. Инжењери су највеће богатство које Србија има и морамо да их негујемо”, каже министар, који је „Бејби фуд фектори”, фабрици дечје хране, уручио награду еКапије за инвестицију године у Србији „Ауреа 2019”.

У конкуренцији за главну награду било је осам компанија, а Поповић каже да је свака која је ушла у финални избор заслужила награду.

Михаило Весовић, саветник председника Привредне коморе Србије, уручио је признања еКапије компанијама за друштвену корисност – Институту биосенс за пројекат „Дигитална фарма” и Делта холдингу за пројекат „Наше село”.

Весовић је рекао да друштвена корисност није само филантропија, него много шири појам.

„Друштвена корисност је можда једна од најважнијих категорија. Јако је значајно да се о овоме говоре, јер компаније у тој области уче једна од друге”, рекао је Весовић и нагласио да компаније које знају како да третирају добре кадрове успеће да задрже набоље раднике.

Регионални директор ИКЕА за југоисточну Европу Владислав Лалић уручио је специјалну награду портала еКапија за иновативност компанији Алфа клима за пројекат „ПРОПСАФЕ” – редизајниране топлотне пумпе са Р290 гасом.

Лалић каже да иновације имају несагледив значај, те подсетио на речи канадског премијера Џастина Трудоа у Давосу прошле године који је рекао да темпо промена неће никада бити овако брз, нити овако спор.

„У томе има доста симболике”, рекао је Лалић и додао да ће иновације бити главно мерило бизниса.

Главни и одговорни уредник еКапије Мирко Радоњић рекао је да у савременом свету само најбољи пословни концепти могу успети.

„Данас треба уложити мање енергије, новца и људског рада и добијати више, треба бити оригиналан и истрајати на том путу, јер се само тако унапређује економија”, рекао је Радоњић који је изразио задовољство квалитетом компанија које су се јавиле на конкурс еКапије на коме су критеријуми за награде иновативност, друштвена корисност и финансијски потенцијал, преноси Танјуг.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh