Novosti online

Забрањује се пластика за једнократну употребу

Европски парламент (ЕП) одобрио је нови закон којим се забрањују производи од пластике за једнократну употребу као што су тањири, прибор за јело, сламке или штапићи за уши. За договор постигнут с министрима ЕУ гласало је 560 посланика, 35 их је било против и 28 уздржаних, пренеле су агенције.

Према нацрту планова које је усвојио ЕП, ти производи, који чине више од 70 одсто отпада у морима, биће забрањени на тржишту ЕУ од 2021.

На листу пластике која ће бити забрањена на тржишту ЕУ од 2021. европосланици су додали производе од оксо-биоразградиве пластике, попут кеса или амбалаже за храну од полистирена.

Истовремено ће у чланицама ЕУ потрошња неких производа за које још не постоји „зелена” алтернатива бити смањена за најмање 25 одсто до 2025. Међу тим производима су кутије за сендвиче и палете за воће, колаче и сладолед за једнократну употребу.

Како наводи ЕП, чланице ЕУ усвојиће националне планове како би се подстакло коришћење производа за вишекратну употребу, као и оних који могу да се рециклирају.

Према подацима Европске комисије, више од 80 одсто морског отпада представља пластика. Производи обухваћени овим новим законом чине 70 одсто свих предмета у морском отпаду. Због своје споре разградње пластика се накупља у морима, океанима и на плажама земаља ЕУ и широм света. Пластични остаци налазе се у морским животињским врстама попут морских корњача, фока, китова и птица, али и у рибама и шкољкама, а тиме и у прехрамбеном ланцу људи.

Државе чланице ће до 2029. године морати да омогуће поновно прикупљање 90 одсто употребљених пластичних боца, а до 2025. најмање 25 одсто материјала из којег су те боце израђене мораће да буде прикладно за рециклирање. До 2030. године удео материјала који може да се рециклира мораће да буде барем 30 одсто.

Овим законом предвиђа се и обавезно постављање ознака о негативном утицају који на околину има бацање пластичних чаша и влажних марамица, као и цигарета, посебно оних са филтерима који садрже пластику. Циљ је да се то загађење смањи за 50 одсто до 2025. и за 80 одсто до 2030.

Наводи се да један опушак може да загади између 500 и 1.000 литара воде, а ако се баци на копно, треба му 12 година да се дезинтегрише.

Опушци су други по величини загађивач међу производима који садрже пластику.

Чланице ЕУ обезбедиће да се сваке године прикупи најмање 50 одсто изгубљене или остављене опреме за пецање која садржи пластику, а циљ је да се до 2025. најмање 15 одсто рециклира.

Опрема за пецање чини 27 одсто отпада нађеног на европским плажама.

Земље ЕУ такође желе да дуванске компаније, као и произвођачи опреме за пецање, сносе део трошкова за прикупљање, транспорт и рециклирање пластичног отпада, стоји у саопштењу.

Савет министара ЕУ треба сада и формално да усвоји овај закон, након чега ће уследити објава у службеном листу Европске уније, а државе чланице ЕУ имаће после тога две године да тај закон уврсте у своје законодавство.

„Усвојили смо једно од најамбициознијих законодавстава за борбу против пластике за једнократну употребу. На нама је да останемо на курсу у предстојећим преговорима са саветом који треба да почну у новембру”, рекао је известилац Фредерик Риес.

Он је истакао кључни значај заштите мора и смањења цене еколошке штете од загађења пластиком у Европи, која се процењује на 22 милијарде евра до 2030, саопштио је Европски парламент.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh