Novosti online

„Захвални оброк” за даваоце крви

Друштвене мреже ових дана преплавила је објава жене да је тужна зато што добровољни даваоци крви, после овог хуманог чина, више не добијају сендвиче, кекс и сок. Нагласила је да је добровољни давалац већ десет година и да четири пута годишње донира драгоцену течност, као и да јој је начелница у Институту за трансфузију крви Србије у Београду „са сузама у очима саопштила да ова установа више нема пара да купује освежење за даваоце”.

У овом институту за „Политику” пре свега истичу да жене не могу да дају крв четири, већ максимално три пута годишње и да сви даваоци после давања крви добијају кекс и сок, што се назива „захвалним оброком”.

– После давања крви најважнија је рехидратација, о чему ми водимо рачуна, јер даваоци остају на опсервацији неко време. Сок или воду даваоци, по свом избору, добијају у довољној количини, а у овом тренутку и окрепљење у виду кекса, уколико желе да се послуже – истиче Гордана Антуљесков, пи-ар Института за трансфузију крви Србије.

Освежење или окрепљење нису увек исти, напомиње наша саговорница. Понекад је то сендвич, некад кекс или чоколадица, али је најважније да се поштује препорука у вези са бригом о даваоцима, а то је надокнада течности после сваког давања крви.

– И ми, као и све друге установе, у складу са Законом о јавним набавкама обезбеђујемо освежење за даваоце. У току је редовна процедура набавке освежења и захвалног оброка за даваоце крви – додаје Гордана Антуљесков.

И у препоруци Европског комитета Савета Европе наводи се да добровољан ненаграђен давалац крви даје крв, плазму или неку другу ћелијску компоненту слободном вољом и да за то не добија надокнаду, ни у форми готовог новца ни у садржају који би се могао сматрати супституцијом за новац. Ту спадају слободни дани, осим дана потребног за давање крви, и путни трошак. Мали знак пажње, освежење и надокнада директних путних трошкова компатибилни су са добровољним давањем.

У Србији крв даје мање од четири одсто грађана, у односу на здраву популацију. Драгоцену течност могу да донирају све здраве особе које имају од 18 до 65 година, али треба знати да даваоци могу да буду одбијени привремено или трајно. Потенцијални даваоци се саветују да дођу наспавани, да поједу лаган оброк и да конзумирају мало више течности. Код нас је давање крви добровољно, анонимно и неплаћено, јер је реч о једном од најхуманијих начина да се неком помогне, а да се не угрози нечије здравље и неком спасе живот.

Д. Давидов Кесар

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh