Novosti online

Заштита језера Палић и Лудаш

Након извесне паузе у извештавању јавности о томе како напредује пројекат „Заштита биодиверзитета језера Палић и Лудаш”, а за који је Немачка развојна банка (KfW) донирала 6,5 милиона евра, заједнички су се огласили представници већине предузећа укључених у остваривање пројекта.

Ервин Молнар, руководилац Јединице за управљање пројектом при градском Секретаријату за инвестиције, подсетио је да је пројекат званично отпочео 10. септембра 2018. године, када је ангажован стручни консултант – фирма „Пош и партнерс”, међутим, овај пројекат се припрема већ неколико година.

Управо је у току и избор извођача радова на тендеру за изградњу канализационе мреже у стамбеном и туристичком делу Палића. Како је рекао Ђерђ Шугар, директор ЈКП „Водовод и канализација”, гради се 19 километара канализационе мреже у стамбеном, а осам километара у туристичком делу Палића, и на тај начин покривеност канализацијом са досадашњих 35 одсто скочиће на 80 одсто.

Тренутно, отпадне воде насеља око Палића и Лудаша уливају се у ова језера, те је неопходна и изградња потисног вода који ће у дужини од пет километара канализацију „одвести” до градског пречистача отпадних вода. За ове намене, како је изнео Ервин Молнар, планиран је и највећи део новца, односно преко 40 одсто за изградњу канализације и додатних преко 26 одсто од донираних 6,5 милиона евра за изградњу потисног вода.

Пречистач отпадних вода је још једна тачка где су предвиђена додатна улагања иако Суботица спада у свега три одсто градова Србије који има савремени уређај за пречишћавање отпадних вода који елиминише фосфор и натријум.

„Највећи застој настао је код анализе пречистача отпадних вода, где је Немачка развојна банка послала независног експерта да уради допунске анализе како би се утврдило на који начин може да се побољша рад постројења. Језера Палић и Лудаш добијају највећи део воде преко пречистача и неопходно је да она буде у што бољем стању, па смо се с обзиром на мали износ средстава која су претходно одређена за ово постројење, (око 6,5 одсто од 6,5 милиона евра) почели да тражимо нове изворе финансирања како би инвестиција дала што бољи резултат”, рекао је Молнар.

Директор ЈКП „Вoдовод и канализација” објаснио је да је посреди фина математика између улагања које ће са садашњих дозвољених милиграм по литри свести на 0,3 до 0,5 милиграма, али то поскупљује и одржавање објекта. Због тога се анализира сврсисходност такве инвестиције, рекао је Шугар.

Тренутно се ради на формирању зеленог заштитног појаса око оба језера, каже Ервин Молнар. Дуж обале крче се инвазивне биљке и саде аутохтоне врсте, а ова „тампон” зона требало би да водено огледало изолује од штетног дејства пољопривредних активности на околном земљишту. Око туристичког дела језера Палић требало би да буде формирана пешачко бициклистичка стаза.

Ускоро почиње и излов бабушки из језера, јер оне чине 95 одсто рибљег фонда и овим пројектом биоманипулације допринело би се подизању квалитета воде. Руководиоци предузећа и установа укључених у пројекат најављују и да убудуће неће бити застоја у информисању јавности о томе шта је до сада урађено. Формиран је посебан тим за односе са јавношћу, у плану је и постављање интернет странице о овом пројекту јер, кажу, потребна им је и сарадња јавности у очувању природе језера Палић и Лудаш.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh