Društvo

Здравствени радници Врања – борци за већи број Врањанаца

Здравствени радници Врања – борци за већи број Врањанаца

Деца, омладина, труднице и породиље су упућени на сталну здравствену заштиту.

У Врању је задатак примарне здравствене заштите Врањанаца и Врањанки пао на Дом здравља у Врању који је организациона јединица Здравственог центра Врање.

У Дому здравља, дочекује нас Јадранка Ајановић, лекар специјалиста педијатрије, и укратко нам представља рад установе којом руководи, нарочито у делу који се односи на репродуктивно здравље становништва.

„У оквиру Дома здравља у Врању постоји Диспанзер за здравствену заштиту предшколске деце са саветовалиштем који спроводи, поред других активности, и систематске прегледе и вакцинацију предшколске деце. Педијатри Дома здравља обилазе и дечије вртиће у Врању и околини.“

„Наравно, у нашој установи постоји и Диспанзер за здравствену заштиту школске деце који, такође, спроводи систематске прегледе и вакцинацију, али школске деце.“

„У Дому здравља у Врању постоји и развојно саветовалиште за децу с развојним сметњама (раније сам ја руководила овим саветовалиштем), као и тим за борбу против злостављања и занемаривања.“

„Наша кућа има и посебан Диспанзер за жене, чију окосницу чине лекари гинеколози, као и Саветовалиште за младе.“

„Истичем да није лако бавити се овим послом у Врању. Наш Дом здравља пружа здравствену заштиту становницима самог града Врања, али и најудаљенијим селима која спадају у територију локалне самоуправе Града Врања – селима Барелић, Крива Феја, Власе.“

„Иначе, у оквиру Здравственог центра Врање постоји друга организациона јединица, Општа болница у Врању, која пружа секундарну здравствену заштиту. У Општој болници постоје посебна одељења педијатрије, гинекологине и неонатолологије, а отвара се и нови хируршки блок.“

Пошто смо упознати да у Врању постоји квалитетно постављена служба примарне здравствене заштите која води рачуна о младим и најмлађим Врањанцима, питамо с којим проблемима се суочава Дом здравља у свом раду.

Докторка Јадранка одговара као из топа: „Немамо довољно лекара! Кадар доктора медицине је врло стар; у следеће четири до пет година, у пензију одлази око четрдесет лекара.

Млађи лекари у великом броју одлазе на рад у иностранство. Тражили смо од државе запослење четрнаест младих доктора медицине, али нисмо добили сагласност. Најчешће, када лекар оде у пензију, његово радно место се гаси.“

„С друге стране, у Врању има око шездесет незапослених с дипломом медицинског факултета!“

„Једино бих могла да похвалим овдашњу локалну самоуправу. Град Врање је омогућио запослење седамнаест младих лекара на одређено време који раде у сеоским амбулантама.“

Да ли у Врању постоји породилиште?

„У Врању је, од почетка године до половине месеца јуна, рођено 657 деце. Овде се порађају жене из Врања и околине, али и из других средина – из Трговишта, Владичиног Хана, Сурдулице, Босилеграда, Бујановца и Прешева, као и из Косовског Поморавља.

У Прешеву постоји породилиште, али се породиље отуда, ипак, махом порађају у Врању. Слично је и у Косовском Поморављу. Разлог је, пре свега, у бољим условима које пружа наша установа мамама и њиховој тек рођеној деци.“

Да ли је стерилитет присутан међу Врањанцима?

„Стерилитет је значајан проблем овдашњег становништва. У Врању се обављају прегледи и припреме за лечење стерилитета, а инсеминација и вантелесна оплодња се обављају у другим установама. За вантелесну оплодњу, иначе скуп медицински захват, новац је одвојила држава и локална самоуправа.“

„У последње време, имали смо примере чак три Врањанке које су родиле, по лечењу од стерилитета, тројке.“

Како нас обавештава управник Дома здравља у Врању, докторка Јадранка Ајановић, деца, омладина, труднице и породиље су у Врању збринуте на сасвим одговарајући начин.

Зашто у Врању, ипак, нема довољно деце? Одговор би се пре могао потражити на другу страну.

У Граду Врању, према званичној статистици, има око 26 хиљада домаћинстава. Од тог броја, чак 1 405 домаћинстава су корисници новчане социјалне помоћи. Од осамнаест врањских домаћинстава, једно прима социјалну помоћ.

Какав наталитет очекивати од људи који су запали у стање да живе од социјале?

Драгана Костић

Фото: Љубомир Костић

(Израду овог медијског садржаја суфинансираo је Град Врање. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не одражавају  ставове органа који је доделио средства)

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh