BG

Žene u crnom: Otvorite granice izbeglicama

 

Slide

Žene u crnom: Hoćemo otvorene granice

 

 

Slide

Zajović:Sutra se navršava 25 godina od 9. oktobra 1991. godine, kada smo počele

 

 

Organizacija Žene u crnom je večeras na skupu „Nećemo tvrđavu Evropu – hoćemo otvorene granice. Izbeglice su dobrodošle!“ poručila da treba zaustaviti rat, a ne izbeglice.

BEOGRAD – Organizacija Žene u crnom je večeras na skupu „Nećemo tvrđavu Evropu – hoćemo otvorene granice. Izbeglice su dobrodošle!“ poručila da treba zaustaviti rat, a ne izbeglice.

U Knez Mihailovoj ulici je istaknuto tridesetak transparenata sa tim porukama na raznim evropskim jezicima.

U akciji su učestvovali i aktivisti međunarodne Mreže Žena u crnom, iz Grčke, Danske, Italije, Nemačke, Holandije, Rusije, Španije i Ukrajine, kao i iz zemalja bivše Jugoslavije, a povodom 25. godišnjice Žena u crnom u Beogradu.

One su zatražile da se zaustave ratovi u Siriji i širom sveta ističući da odgovornost za rat snose evropske države koje tim putem ostvaruju svoje interese.

„Sutra se navršava 25 godina od 9. oktobra 1991. godine, kada smo počele, to jest, izašle na ulici i sutra ćemo u znak solidarnosti ići sa izbeglicama po parkovima, sa ženama aktivistkinjama iz desetak evropskih zemalja“, rekla je novinarima aktivistkinja i koordinatorka Žena u crnom Staša Zajović.

Ona kaže da je osnovna poruka svih Žena u crnom – „Nećemo tvrđavu Evropu – hoćemo otvorene granice“.

„Mislimo da je pitanje izbeglica veliko političko pitanje, a ne samo humanitarno“, kazala je Zajović.

Ona ističe da Žene u crnom vrše pritisak na svoje vlade, kao i na EU, da otvore granice, regulišu status izbeglica, da neprave razliku između izbeglica i ekonomskih migranata pošto je to isprepleteno i nerazdvojivo i drugo.

„Sve sa prostora bivše Jugoslavije tražimo da se zautavi rat u Siriji, a ne da se zaustavljaju izbeglice“, rekla je Zajović dodajući da ogromna sredstva koje države troše na očuvanje granica treba presumeriti u humanitarne ljudske potrebe.

Dogovori između EU i Turske, ali i nekih afričkih zemalja su, kako kažu, sramni i krše Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, Konvenciju o statusu i pravima izbeglica, zakon o azilu i strancima u zemljama EU i ostalim evropskim zemljama.

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh