Gradovi

Злочин без казне: 18 година од масакра над жетеоцима у Старом Гацку

Kosovo novosti dana.rs mpНиш — Парастосом жртвама масакра у Старом Грацком код Липљана обележено је 18 година од убиства 14 жетелаца на њиви 1999. године док су сабирали жито.

Парастосу су присуствовале породице настрадилих, преостали Срби у Старом Грацком, представници Владе Србије, локалних институција и Српске листе, преноси РТС.

Годишњица убиства у Старом Грацком и ове године обележена је испред спомен-плоче на школи у центру села, где су одржани парастос и помен који је служио владика рашко-призренски Теодосије.

Чланови породица услед обуставе истраге, очекују да случај убиства 14 жетелаца преузме Специјални суд за ратне злочине припадника бивше ОВK.

УНМИK је започео истрагу, па је предмет предао Еулексу.

Седам Албанаца, припадника бивше Ослободилачке војске Kосова, било је под истрагом за убиство у Старом Грацком.

Истрага је обустављена, иако је код једног од осумњичених за убиство, пронађен пиштољ једног од убијених Срба.

Реч је о једном од најтежих злочина над Србима по доласку међународне мисије на Kосово, који су починиле и даље непознате особе. Припадници ОВK су испалили ка српским жетеоцима на стотине метака и нико од њих није преживео.

Убиство се догодило 23. јула 1999. године, а Специјално тужилаштво у Приштини у мају ове године обуставило је истрагу о убиству 14 Срба, од којих је најмлађа жртва имала 17 година.

У нападу је на њиви током жетве 23. јула 1999. године из заседе убијено 14 Срба из Старог Грацка.

Убијена су четири члана породице Јанићијевић – Слободан, Миле, Момир и најмлађи Новица, који је имао 17 година.

Рафалима су на лицу места убијени и Андрија Одаловић, браћа Јовица и Раде Живић, Станимир и Бошко Ђекић, Саша и Љубиша Цвејић, затим Никола Стојановић, Миодраг Тепшић и Милован Јовановић.

На школи у Старом Грацком била је плоча са именима свих 14 погинулих у том злочину, а поред имена, стајали су и стихови: „У моме пољу весела жетвена песма не чује се више. А на мени је да сведочим и памтим, зло почињено да никад не заборавим“, али, недуго након сахране српских жетелаца, надгробне плоче жртава су порушене и уништена је спомен-плоча.

Полиција УНМИK-а је у октобру 2007. године ухапсила Мазљума Битићија из села Велики Алас код Липљана због сумње да је учествовао у том убиству, али је два месеца касније пуштен из притвора услед недостатка доказа.

Гробље у Старом Грацку, где су сахрањени страдали српски жетеоци, више пута је скрнављено и минирано.

Председник Kосова Хашим Тачи прошле године први пут је дошао у село и положио цвеће на спомен плочу и рекао да такви злочини не смеју остати некажњени.

„Злочин је злочин без обзира против кога и од кога је извршен“, рекао је Тачи и нагласио да ће се само тријумфом правде догодити помирење. Породице жртава нису прихватиле његово извињење.

Породице убијених чекају да злочинци буду нађени и кажњени, а то је један од разлога што су прошле године и поред двочасновног убеђивања Тачијевог саветника, одбили да се састану с њим.

Рођаци убијених кажу да им је Тачи полагањем цвећа на спомен плочу „сипао со на живе ране“ и „насмејао се у лице“ и њима, и свима који истражују злочине над Србима.

Директор Kанцеларије Владе Србије за Kосово и Метохију Марко Ђурић изјавио је мају да је сигуран да нема грађанина Србије који не осећа тугу и гнев због „срамотног чина“ Специјалног тужилаштва у Приштини, које је обуставило истрагу против свих осумњичених за убиство 14 Срба.

Међу злочинима на Kосову, за које до сада нико није одговарао, су и убиства деце у Гораждевцу, породице Столић у Обилићу и дизање у ваздух аутобуса Ниш експреса код Подујева. Истрага и у тим злочинима је обустављена.

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh