Novosti online

Злочин, жртве, реаговања, шта је примерено и ко сања освету

Премијеров став о пресуди Шешељу био је добар, јер није лако рећи пред камерама сутрадан након пресуде да је пројекат Велике Србије штетан за будућност и да то неће бити политка Владе Србије, изјавила је вечерас директорка РЕКОМ-а Наташа Кандић.

Премијер каже да политика Велике Србије никада неће бити овде настављена и признаје да је та политика била штетна, без обзира што је у томе својевремено учествовао, додала је Кандић гостујући на ТВ Б92.

То је, према њеним речима, важно истицати, али, додаје, реакције неких других нису биле тако добре, бар у контексту како градити помирење у региону.

„Била сам шокирана, премијер је то поменуо, оградио се, како се Шесељва пресуда прославила у Сребреници, када су аутомобилима прослављали победу и викали – ‘поново ћемо клати’“, приметила је Кандић и поновила да је реакција премијера била веома добра управо у контексту помирења.

У том је смислу додала да је сасвим непримерено оно што је дневни лист Политика на насловној страни написао да „српска страна није остала дужна, већ је организовала повике у Сребреници да ће поново клати”.

„Да ли то једна дневна новина на насловној страни сме да напише”, упитала је Кандић.

Представница ФХП је навела да је премијер уложио у помирење и онда када је отишао у Сребреницу, али и да постоји много других начина и ствари са којима треба бити опрезан:

„Такви случајеви су примери Рамуша Харадинаја и Насера Орића. У случају Харадинаја треба питати државне институције зашто су биле слабе у пружању подршке Хашком трибуналу да има бољу и чвршћу оптужбу против Харадинаја, исто је случај и са Орићем, који је био оптужен за убиство у полицијској станици”, рекла је она.

Вучић је на то додао да и данас постоје живи сведоци стравичних злочина, али и да је боље да одмах прихватимо и да су Срби одговорни за одређене злочине.

Новинар Дејан Анастасијевић је навео да је потребно окренути се од Трибунала, већ увидети шта ми можемо да урадимо.

„Слажем се са премијером да Србија у томе треба да предњачи, да се суочи са тим злочинима. Нажалост, код нас ниједна влада после Милошевића није успела да успостави такав дијалог. Мислим да знам зашто се то дешава, зато што је нашим политичарима та тема непријатна и зато што им та тема не доноси политичке поене”, рекао је Анастасијевић.

Премијер Србије је додао да су овакви наводи делимично тачни.

„Ми немамо стварни однос ни према својим жртвама, а камо ли према туђим. За нас је најбоље да прецизно кажемо шта је то истина, да се не смејемо туђим жртвама, јер то значи и да нам до наших жртвама није стало. Не можеш да се смејеш у Поточарима, ма колико да сам Србин, не можеш да се смејеш”, нагласио је Вучић.

Мислим да је тачно, рекао је, да се неки други народи спремају и сањају лудачке снове о некаквим осветама, а ја, додао је, хоћу да Срби не сањају такве снове, да не сањају оно што сам ја сањао као клинац, да не сањају то нека нова деца”.

„То је важно, млади у Србији од 15 до 25 година треба да знају да нема среће у рату”, закључио је Вучић, преноси Танјуг.

————————————————————————

Хаг није допринео помирењу,а ми смо се сви помало лагали

Основни циљ, је дан од три која је себи поставио Хашки трибунал, а то је помирење народа на простору бивше Југославије, није остварен, а данас су емоције и сентименти у Србији, Босни и Херцеговини и Хрватској лошији него 1995. године, изјавио је вечерас премијер Александар Вучић.

Он је истакао да је прошла већ 21 година од Дејтонског споразума, од окончања Олује и Бљеска, а да је ситуација, што се емоција тиче у региону, лошија много.

„Ништа нисмо постигли, сви смо се међусобно помало лагали, када је Европа тражила усликали бисмо се, рекли лепу реч, а ситуација је лошија”, рекао је Вучић гостујући на ТВ Б92.

Како је навео, више је ту политике, него права, супротно од онога што је рекла госпођа Наташа Кандић, оценио је Вучић изјаву оснивачице Фонда за хуманитарнио право.

Јер, како је појаснио, не може се рећи да су само пресуде Готовини и Перишићу биле политичке, а не по праву, како је Кандић оценила, али је довољан и тај један случај па да се каже да је у Хашком суду било више политике него права.

„Погледајте случајеве Орића и Харадинаја. Нико није одговарао за злочине над Србима у Глођану. Имате живе сведоке за злочине над Србима, сведоке за директне злочине Орића и ништа. Ослобођен је, води се поступак у БиХ, извесно је да тај поступак неће бити окончан или неће бити окончан правоснажном пресудом”, навео је Вучић.

Истакао је и да је пред Хашким трибуналом осуђено 60 Срба, 11 Хрвата, шест Бошњака, али је додао и да не жели да каже да међу Србима није било злочинаца.

Вучић: Поштујемо туђе жртве, тражимо поштовање наших
Премијер Србије Александар Вучић истакао је да од суседа тражи поштовање српских жртава, исто онолико колико Србија поштује њихове жртве.„Предложио бих то пре свега Бошњацима, са којима имамо проблем у односу. Нисам хтео да са њима разговарам о правним последицама већ да гледамо да ли можемо заједно о будућности, да Србија поштује Босну и Херцеговину, а Босна и Херцеговина да поштује Републику Српску”, казао је он гостујући на ТВ Б92.Као што сам ја био у стању да одем и погнем главу у Сребреници, неопходно је да пред оцем Јоргића, који не може да нађе свог сина, они погну главу, поручио је Вучић.У Хрватској, додао је, остаје питање Олује, које је, према његовим речима, највеће етничко чишћење на тлу савремене Европе.„Тражимо поштовање наших жртава. Поштујемо хрватске жртве и желимо исто поштовање да видимо према српским жртвама”, нагласио је Вучић, преноси Танјуг.

„Осуђујем сваког Србина који је био злочинац”, истакао је Вучић и додао:

„Када погледате бројке, из њих схватате шта је била улога Хашког трибунала…не кажем да није било злочинаца међу Србима и осуђујем свакога ко је био злочинац и влада је хапсила све који су осумњичени били за злочине”, рекао је Вучић.

Вучић је рекао и да је сигуран да ће још мног година протећи док неко у Хрватској разуме какав је злочин била Олуја, те да је исти случај и с БиХ.

Али, додао је, ми морамо да се погледамо у очи и покажемо шта је то што су неки Срби урадили другима.

„Добро је да ми будемо испред њих, јер ћемо ми бити здравији и нација која ће моћи да гледа у будућност и с тим немам никакав проблем”, поруцио је Вучић.

Премијер се није сложио с Дејаном Анастасијевићем, који је рекао да циљ Трибунала није помирење, већ правда.

„Нико није тражио да Трибунал помири Радована Караџића и Алију Изетбеговића, или Орића и Лукића, већ је смисао да се народи разумеју и гледају у будућност, а то трибунал није испунио, као што нису ни политичке елите, ни ЕУ, ни САД”, приметио је Вучић, оценивши да је Трибунал служио за наметање нечијих политичких интереса, а не правде.

Премијер је истакао да је Олуја највеће етничко чишћење после Другог светског рата, као и да имамо велики проблем са Бошњацима и да жели да се разговарао о томе да ли Срби могу да поштују БиХ као државу, а Бошњаци Републику Српску као ентитет.

„Само тражимо да они погну главу над нашим жртвама, пред нашим одсеченим главама, као што сам ја погнуо главу у Сребреници. Само то тражимо. Ми дајемо политичке и правне уступке, а ми тражимо само да поштују наше жртве. Карамарко је рекао да тражи од Срба да поштују хрватске жртве. Поштујемо хрватске жртве, а од вас тражимо да видимо исто и према српским жртвама”, додао је Вучић.

На примедбу да је генерал Владимир Лазаревић, осуђеник Хашког трибунала, у Србији дочекан од представника Владе, рекао је да он није дочекан уз државне почасти, већ само уз државну пажњу, истакавши да је Лазаревић осуђен на основу командне одговорности и да није окрварио своје руке.

„Он је дочекан уз хиљаду пута мање помпе од било којих других који су лично кврвавили руке и учетсвовали у убијању цивила. Генерал Лазаревић је испуњавао своје војничке задатке”, нагласио је он.

Вучић је казао да је држава само показала пажњу према свом држављанину и додао да није сигуран да неко у Србији мисли да је он злочинац.

Као легалиста, каже, поштује одлуке, а можда се разликује оно што лично мисли од онога што мора да ради као премијер.

Србија о злочинима није правила филмове, нити циркус, додао је он истичући да се не смејемо туђим жртвама.

„Трудио сам се све време, вероватно сам до сада направио милион грешака. Трудио сам се да Србију представим на прави начин. Битно је и да своје људе осудимо, да други виде какав је наш однос према злочинима. Отишао сам и у Сребреницу, али исто тако и кад одем у БиХ видим да ниједан поступак није покренут због злочина над Србима”, навео је Вучић.

На питање водитеља шта се десило са случајем напада на њега у Сребреници Вучић је рекао да је то ситница и да му се писмом јавио један од нападача који је истакао да му је жао, да је крв узаврела, као и да му је одговорио и написао да је то најмањи проблем, као и да је смешно да се то питање и даље помиње, преноси Танјуг.

—————————————————————–

Вучић: Екстремизам јача на Балкану и то није добра вест

Премијер Александар Вучић тврди да би повратак у прошлост, на поновно јуначење и сукобе био катастрофа за Србију и да он не жели да буде председник владе која би морала да сарађује са протагонистима нестабилности у региону.

Он је, гостујући на ТВ Б92, констатовао да екстремизам јача у свим земљама Западног Балкана, што, уверен је, није добра вест.

Та врста екстремних ставова постоји и у Европи, приметило је, а неке владе преузимају део политика тих група како би себе заштитиле од притисака.

„Без обзира на промене у расположењу, ја не желим да правим компромисе са таквим идејама. Реч је о политици која би најскупље коштала Србију”, уверен је Вучић.

Он је рекао и да му је посао као премијеру да брине о садашњости и будућности, и да га не интересује фотеља председника владе у будућности ако би морао да дође до ње са протагонистима нестабилности у региону.

„Дуго смо се борили да Србија буде сидро стабилности у региону, подигли смо углед земље у свету. Не смемо допустити да то буде срушено преко ноћи”, казао је он и изразио задовољство што је данас Фискални савет похвалио владу за економске успехе.

„После свега тога да се враћамо и поново јуначимо и бијемо то је за Србију катастрофа”, поручио је Вучић приметивши да су вести о постављању камена темељаца фабрика вести којима треба да се посветимо, а не да се враћамо у прошлост, преноси Танјуг.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh