Novosti online

Звезда преко Ефеса до трећег места у групи

ВРШАЦ – Кошаркаши Црвене звезде забележили су пету победу у Топ 16 фази Евролиге, пошто су вечерас у Вршцу победили Ефес са 91:82 (24:19, 14:27, 25:19, 28:17), у осмом колу Групе Е.Звезда је сада на трећем месту, са истим учинком као и Панатинаикос, али са бољом кош разликом. Први је Фенербахче са седам тријумфа, а друга Локомотива са шест.

Победнички тим предводио је Маик Цирбес са 14 поена и девет скокова, док је Квинси Милер завршио утакмицу са 15 поена и пет скокова. Марко Гудурић постигао је 14, Василије Мицић 13, а Бранко Лазић 10 поена.

Ефес је предводио Дарио Шарић са 19 поена и седам скокова. Џеди Осман завршио је утакмицу са 18, а Џон Диблер са 16 поена, док је Томас Ертел забележио 11 асистенција, уз два поена.

Екипе су биле напете на почетку утакмице и смењивале се у вођству, а проблеме су црвено-белима доносили Дарио Шарић и Брајант Данстон, поенима и скоковима у нападу. Звезда је постала прва екипа која је имала више од два поена предности, када је Василије Мицић погодио прву тројку за црвено-беле након шест и по минута игре. Та тројка је додатно расположила Звездине навијаче, а гостујући кошаркаши се нису најбоље снашли у атмосфери, па су много грешили у нападу, што играчи црвено-белих ипак нису најбоље искористили. Мицић и Владимир Штимац су постизали кошеве уз фаулове, али нису погађали слободна бацања, па је Звезда имала максималних шест поена предности. Нову еуфорију на трибинама изазвао је крилни играч домаћег тима Квинси Милер, када је блокадом спречио Алекса Тајуса у последњем нападу Ефеса.

Штимац је са слободних бацања на почетку друге деонице донео седам поена предности београдском клубу, али су тројкама Шарића и Џедија Османа гости б рзо смањили заостатак. Звезда је одржавала предност до половине друге деонице, али је онда почела веома лоше да игра у нападу, што јој је направило много проблема, а Ефес је то искористио и серијом 13:3 стекао предност. Домаћи играчи били су нервозни, пре свих Теренс Кинси, који је у последњем минуту првог полувремена направио фаул, потом добио техничку грешку, што је Ефесу омогућило да лаким поенима пре свих Диблера дође до плус осам. ;

Поједине судијске одлуке крајем полувремена нервирале су играче, посебо Кинсија који је на полувремену имао четири личне грешке, али и навијаче, који су велики број предмета бацили на терен у правцу арбитара. Нервоза Звездиних кошаркаша није се пренела на друго полувреме. Били су агресивни, одлично играли у одбрани и постизали лаке кошеве и после четири минута треће четвртине поново повели. Осман је са шест везаних поена спречио црвено-беле да одрже предност, али су је домаћи играчи још једном вратили до краја треће деонице, коју су завршили са два поена заостатка.

Звезда је играла добро на почетку последње четвртине, а кошаркаши Ефеса су имали проблеме у нападу, промашивали су и грешили у нападу, што црвено-белима ипак није помогло да дођу до веће предности од два поена. Средином последње деонице Немања Дангубић је везао пет поена, до тада расположени Шарић промашио тројку, а црвено-бели поенима Цирбеса са слободних бацања дошла до плу с седам. Ефес је успео да се приближи, али Звезда није одустајала, вратила плус седам, након чега се истакао Марко Гудурић. Гудурић је прво погодио тројку за плус 10, а потом украо лопту противнику и погодио оба бацања за 12 поена предности нешто више од минут и по до краја.

Гости су успели да се приближе на седам поена заостатка, али је Звезда до краја утакмице чувала велику предност и забележила важну победу у борби за четвртфинале Евролиге.

Утакмица је играна у Миленијуму због заузетости хала Пионир и Арена у Београду. Дворана у Вршцу била је пуна, а осим убацивања предмета у терен није било инцидената. Велики број полиције, осим у граду, у и око хале, био је распоређен и дуж пута Београд – Вршац, где је било више десетина патрола. (Бета)