„Они су живели дуго и срећно и умрли истог дана“
Наша сарадница Ирина Миљковић из Крушевца нам је јуче указала на једну чињеницу, мало познату у Србији. У руском православном календару постоји дан посвећен светитељима – заштитницима брачне љубави и породице, а тај дан је 8. јул по новом календару. Као такав, овај дан је прихваћен и у народу. Ми у Србији смо се лако прихватили прославе католичког Светог Валентина као некаквог Дана заљубљених (мада је Католичка црква избрисала из свог календара 14. фебруар као дан Светог Валентина) иако у православном свету имамо леп пример дана љубави, брачне верности и породице. Упознајмо се, макар, с личностима, делима и животом двоје светитеља, а из пера управо Ирине Миљковић.

Ако веровати „Повести…“ свети муромски (Муром је град у Русији, око 300 километара источно од Москве, прим. уред.) супружници имали су крштена имена Петар и Февронија, а при крају живота примили су монашка имена Давид и Јефросинија. Али према речима светитеља Филарета (Хумилевског), „…када су кнез и кнегиња остарили, истог дана су обукли монашке одоре, један под именом Петра, друга под именом Февронија“. Па касније светитељ је објаснио да њихова светска имена су замењена са монашким и да је та грешка преписана у житија.
А прича гласи да је кнез Давид је био другорођени син кнеза Јурија Владимировича Муромског. Након смрти оца Муромом је владао старији брат Павел. И док је био жив старији брат блажени Петар је увек долазио код њега за савет, толико га је поштовао! Павел је имао жену коју је посећивао ђаво у лику њеног мужа, јер је муж често одлазио у ратне походе, а она је туговала без њега. Када је Павел сазнао о женином неверству, поделио је своју тугу са братом. За време молитве Петру се јавио анђео који му је испричао како да помогне брату: требало је убити лукавог ђавола Агриковим мачем. Петар је испунио оно што му је анђео рекао, али пре погибије ђаволска крв је опрскала кожу Петра и тело му се покрило ранама. Ниједан лекар није могао да га излечи!
Трагајући за леком један од Петрових слугу дошао је у село Ласково где је срео девојку која је говорила загонеткама. Она је рекла да јој донесу кнеза: „Ако он буде искрен и смирен у речима својим, онда ће бити здрав“, додала је.
То је била Февронија. Као награду је тражила да, ако кнез оздрави,ожени се њоме.
Тако је и учињено! Али муромски богаташи нису желели да се њихов кнез жени обичном сељанком. Те кнез оставља престо, богатство и одлази у непознато. Мудра кнегиња га саветује да се моли Господу. У међувремену у Мурому се дешавају крвави догађаји те Петар и Февронија враћају се поново на престо у Мурому.
Благоверни Петар и Февронија су боли мудри, праведни и милосрдни. У старости су отишли у различити манастири. Они се молили да умру истог дана. И Господ је услишао њихову молитву. У априлу 1228.године у недељи по Ускрсу умире прво њихов другорођени син Свјатослав, а затим, истог дана блажени супрузи монаси. Према тестаменту они су требали да буду сахрањени на једном месту, али неразумни људи су их два пута сахрањивали на различитим местима, а они ујутру опет су били заједно. То је било прво посмртно чудо, прво због чега се они поштују.
Поштовати у целој Русији Петра и Февронију почели су 1552.године за време владавине цара Ивана Грозног, а од 1992. године они су покровитељи женског Свјато-Тројицког манастира у Мурому.
Као покровитељи породице и чудотворци свети Петар и Февронија поштују се у Русији већ неколико векова. У њиховом житији нема великих подвига, али су они Богу угодни својим исправним животом, милосрђем према људима и правом хришћанском љубављу један према другом.
Ирина Миљковић
Ирина Миљковић је дошла у Крушевац са далеког Крима пре више од тридесет година управо из љубави која и данас траје. Према томе, драги читаоци, схватите озбиљно речи које сте прочитали. Из њих се може нешто лепо и корисно научити.