Novosti online

Mediji: Trgovinski rat nije sprečen, Junker i Tramp samo postigli primirje

Iznenadjujuće primirje u trgovinskom sporu SAD-EU koji je pretio da se razbukti u „rat“, postigli su predsednik Evropske komisije (EK) Žan-Klod Junker i američki predsednik Donald Tramp, ocenjuju danas mediji u Evropskoj uniji, uz opasku da je Evropa dala veće ustupke, a Tramp izvukao bitnu dobit za svoje izborno telo.

Dogovor znači da će EU i SAD ponuditi u Svetskoj trgovinskoj organizaciji nova pravila za “pošteniju trgovinu”, što bi značilo da će održati multilateralni svetski trgovinski sistema i odustati od zatvaranja u sopstvene granice i samo bilateralne sporazume.

Reagovanja medija i javnosti na sinočni sastanak u Vašingtonu su uglavnom povoljna, mada se čuju i glasovi upozorenja da, kako navodi francuski „Mond“, radne grupe dve strane tek treba da počnu s primenom dogovora Tramp-Junker.

Zato se postavlja pitanje neće li američki predsednik uraditi i s Evropom isto što je učinio prema Kini kad je proletos najpre obnarodovao obustavljanje trgovinskog rata s Kinom, “a potom zbog kritika domaće javnosti i samih njegovih savetnika, okrenuo ćurak i krenuo u žestok napad” na uvoz kineske robe.

Junker je krenuo na pregovore u Vašington uz uslov da Tramp povuče dodatne velike carine na uvoz čelika i aluminijuma iz EU, što se nije dogodilo, primećuju komentatori u EU, ali je izdejstvovao dogovor da će Unija uvoziti mnogo više američkog tečnog gasa i soje.

Taj uvoz je Trampu izuzetno važan jer to proizvode farmeri koji su njegove važne pristalice i njegovi glasači, a našli su se u nevoljama jer je njihov izvoz potpao pod odmazdu Kine koja je, uzvrativši na američke dodatne carine na kinesku robu, uvela taksu na američku soju i druge proizvode.

Vašington je upravo bio najavio da će proizvodjačima soje, zbog gubitaka u izvozu, dati subvencije od 12 milijardi dolara.

Junker i Tramp jesu postigli dogovor da se pregovara o ukidanju carina na sve industrijske i još neke, mada ne i na poljoprivredne proizvode, te je vlada u Vašingtonu odustala od pretnje da će zavesti dodatne carine od 25 odsto na uvoz evropskih, mahom nemačkih automobila.

Da se to desilo, EU bi uzvratila dodatnim carinama na američku robu vrednu 20 milijardi evra.

Ali “zeleno svetlo” EU za veći uvoz američkog tečnog gasa, skupljeg od ruskog, ustupak je koji je očekivao Tramp dok je, uz podršku vlada na severu i istoku EU, vodio žestoku kampanju protiv izgradnje rusko-nemačkog gasovoda „Severni tok 2“ i tražio da Berlin od toga odustane, te da umsto što daje milijarde evra Rusima, kupuje američki gas.

Evropljani preuzimaju obavezu da izgrade skupu infrastrukturu i terminale za prijem američkog tečnog gasa, ali je računica i da će to ubuduće poslužiti i za nabavke tečnog gasa iz Alžira i drugih područja u Sredozemlju.

Udruženje evropskih poslodavaca „Biznis Jurop“ (Business Europe) je pozdravilo dogovor Junker-Tramp, ocenivši da je “razum prevladao” i da će “uklanjanje carina i drugih prepreka za trgovinu i investicije biti od koristi i biznismenima i gradjanima s obe strane Atlantika”.

U izveštajima medija u EU se navodi da su američki zvaničnici tražili da se carine ukinu i na sve poljoprivredne proizvode, ali je Junker rekao da za to nema ovlašćenje i da bi, u tom slučaju, Evropljani zahtevali da Vašington stavi van snage zakon “Kupuj američko”, što je zasad izgleda nedodirljivo jer reguliše i američke javne nabavke koje su nepristupačne za strance.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh