Hronika

Muž terao ženu na seks sa svojim drugom

Ipak, iako je u porastu, broj ovakvih slučajeva nije drastičan, dominantno je izraženo nasilje muževa nad ženama, ali i među ostalim članovima porodičnih zajednica u Podgorici, pišu Dnevne novine.

Šef Stanice policije za krvne i seksualne delikte u podgoričkom Centru bezbednosti Radovan Stijović kazao je u razgovoru za Dnevne novine da su u toku 2015. godine registrovana 42 krivična dela nasilja u porodici i identifikovana 43 izvršioca, od kojih 38 muškaraca i pet žena.

„U 25 slučajeva učinioci krivičnih dela su supružnici, vanbračni ili bivši supružnici, od kojih su u 22 slučaja žrtve žene, a u tri muževi“, naveo je on.

Prema rečima Stijovića, u toku prošle godine registrovano je i 555 prekršaja nasilja u porodici, koji su procesuirani Sudu za prekršaje. Evidentirana su, kako je kazao, 582 izvršioca, od kojih je 455 muškaraca, 118 žena i devet maloljetnika.

Kako svako vreme nosi i svoja obilježja, današnjica savremenih Podgoričana u porodičnim odnosima nije baš ružičasta. Moral kao kategorija društvene vrednosti u brojnim porodičnim zajednicama sada je u drugom planu. Stijović je u razgovoru za Dnevne novine ispričao niz primera sa kojima su se inspektori za porodično nasilje susretali u minulom periodu. Među njima ima i onih koji se ne zaboravljaju.

„Imali smo slučaj da čovek uzme od druga mobilni telefon, a zauzvrat ga odvede u svoj dom i od supruge, koja mu je rodila decu, zahteva da stupi u seksualni odnos sa njim. Kada je odbila, muž je toliko pretukao da je završila u bolnici“, priseća se Stijović, koji se više od decenije bavi ovom problematikom.

Stoga, službenici podgoričkog Centra bezbednosti poslednjih godina, kako tvrdi on, slučajevima nasilja u porodici pristupaju sa najvišim stepenom pažnje od momenta kada žrtva telefonom pozove dežurnu službu, bez čekanja kreću u njenu zaštitu i pozivanje ili privođenje nasilnika.

„Ranije se nasilje u porodici ‘guralo pod tepih’ kao stigma, da žrtva ne sramoti familiju, ukoliko se bilo kome požali da trpi zlostavljanje. Sada je situacija drugačija”, priča Stijović, vođen pozamašnim iskustvom, objašnjavajući da brojni građani imaju problem sa niskim stepenom tolerancije i velikom frustracijom.

Da je situacija zaista drugačija, potvrđuju i brojni procesuirani slučajevi u kojima su muškarci žrtve nasilja, bilo da su muževi, sinovi, očevi i drugi srodnici.

„Nedavno smo imali primjr žene koja je pretukla muža pesnicama i palicom do te mere da se zbog lomova i hematoma lečio u Kliničkom centru“, naveo je on.

Sudeći po broju prijava, najviše porodičnog nasilja dešava se u podgoričkom naselju Konik.

“Razlog je to što su u tom naselju raseljenici sa Kosova, koji imaju svoja običajna prava, plahovitu narav i skromnu inteligenciju. Sve su to faktori koji utiču na izuzetno loš tretman žena i nasilje”, ispričao je Stijović. Ipak, pravila nema, nasilje se događa u svim delovima grada, u svako doba dana i noći i u njemu ne zaostaju ni visoki intelektualci, bilo da je u pitanju psihičko, ali i fizičko zlostavljanje.

Stijović tvrdi da nisu zanemarljivi ni slučajevi da žene lažno prijavljuju muževe i njihove majke i sestre da su seksualno zlostavljali decu.

“Svesne da bi ih to jako osramotilo i ‘označilo’, time pokušavaju da ostvare što bolji tretman u borbi za starateljstvo. Manipulišu i samom decom. Ipak, u takvim situacijama, a na osnovu velikog iskustva, inspektori pristupaju slučajevima sa velikim senzibilitetom. Proveravaju svaki detalj i nije teško utvrditi kada je priča izmišljena”, naveo je on.

Ima i slučajeva kada se policiji obrate za pomoć osobe koje su vidno pod velikom tenzijom i izgladnjele.

“Službenici su im od svog novca kupovali i donosili hranu i piće, pa kada bi se okrepili i porazgovarali, shvatili bi da njihov problem ne može da reši policija, već da treba da se obrate za pomoć psihijatru”, kazao je Stijović, objasnivši da je, inače, jedan od ključnih razloga porodičnih konflikata nedostatak komunikacije i slaba mentalna higijena, ali i ekonomska situacija, odnosno siromaštvo.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh