Novosti online

Naredne godine socijalno-ekonomski saveti i u lokalnim zajednicama u Srbiji (VIDEO)

Socijalno-ekonomski savet (SES) će narednih godina jačati, a prelomna godina je 2019. kada treba da budu formirani lokalni socijalno-ekonomski saveti“, rekao je danas ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Djordjević.

On je povodom info dana SES-a rekao u Skupštini Srbije da će taj savet i dalje u tripartitnom sastavu: predstavnika Vlade Srbie, sindikata i poslodavaca, voditi dijalog o svim važnim pitanjima za gradjane, ali da će se problemi u lokalnim zajednicama brže rešavati ako lokalni saveti pokrenu inicijativu.

„Problemi na lokalnom nivou mogu najbolje da se reše ako zajednički uputimo inicijativu Vladi Srbije“, rekao je Djordjević.

On je ocenio da je pogrešno shvatanje da SES raspravlja samo o minimalnoj ceni rada.

SES, kako je rekao, razmatra pitanja razvoja i unapredjenja kolektivnog pregovaranja, uticaj ekonomske politike na socijalni razvoj, politiku zapošljavanja, cena i zarada, privatizaciju i druga pitanja, važna za status radnika.

„Tripartitini dijalog je važan zbog transparentnosti razgovora i nekada je bitniji od toga da li je odluka doneta jednoglasno“, rekao je Djordjević i dodao da je spreman da više radi u okviru SES-a.

Predsednik Saveta samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović rekao je da je suština SES-a da se kroz dijalog traži zajedničko rešenje.

„Često ne uspevamo da dodjemo do zajedničkog rešenja, ali smo bar otvorili dijalog“, rekao je Orbović.

Ocenio je da u SES-u nije sve idealno i da ima nezadovoljstva, ali da nema tabu tema i da je nedavno usvojen zajednički stav da se minimalna zarada u odredjenom periodu izjednači s vrednošću minimalne potrošačke korpe.

„SSSS je dva puta pokretao inicijativu da se ukinu kazneni poeni od 0,34 odsto godišnje za penzionere koji su silom prilika otišli u preveremenu penziju, ali kada su pripremane izmene zakona o penzijama to nije uvršćeno u raspravu što, uprkos kvalitetnijim odnosima medju partnerima u SES-u poslednjih godina, ipak unosi nepoverenje“, rekao je Orbović.

Predsednik UGS „Nezavisnost“ Zoran Stojiljković rekao je „da je SES za 17 godina koliko postoji postao kakva-takva praksa“ i da ne želi da preteruje u kritici.

„SES se oslanja na tolerantan dijalog i uvažavanje argumenata umesto sile, a bojim se da to još dugo treba da učimo“, rekao je Stojiljković.

Dodao je da očekuje da se uvede praksa ozbiljnih rasprava o ključnim zakonima i da se ne donose po hitnom postupku.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh