Gradovi

Da li Srbija postaje sabirni centar za migrante a Horgoš novi Idomeni?

BEOGRAD – Komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić izjavio je danas da je migranti dolaze i prolaze kroz Srbiju „Balkanskom rutom“ u manjem broju nego prethodne godine, uz napomenu da će Srbija, ukoliko se to promeni i oni počnu da pristižu u većem broju, morati da preduzme mere, pre svega snažniju kontrolu granica.

„Nije problem u povećanju broja migranata nego u smanjenju mogućnosti tih ljudi da odu. Neka to bude i 200, 300 dnevno, a ako može 30-oro da izađe, onda vam je potpuno jasno šta će se desiti u naredne dve, tri godine. Dokle god ulazak bude relativno sličan izlasku, dotle je to podnošljivo za Srbiju“, rekao je Cucić Tanjugu.

On je dodao da će Srbija morati da preduzme sve mere koje joj stoje na raspolaganju ukoliko situacija bude drugačija.

„Pretpostavljam da će službe koje se prvenstveno time bave imati vrlo jasan odgovor. To je između ostalog daleko jasnija i snažnija kontrola granica. Za te ljude je najbolje da im se na samom ulasku u Srbiju kaže da ne mogu dalje, jer neće moći da odu tamo gde žele, a u Srbiju ne žele. Dakle, onda je bolje i da ne uđu u Srbiju“, rekao je Cucić.

Upitan šta možemo da očekujemo i kako će se postupati dalje u budućnosti, Cucić je kazao da se ide u dva pravca.

„Prvo, moramo da kažemo Evropi da mi ne možemo da ostanemo sami i da brinemo brigu koju objektivno i nemamo. Mi smo već jednom kroz tu situaciju prošli prošle godine, kada smo uverili celu Evropu da Balkanska ruta postoji, da nije samo dolazak s mora. Sada je otprilike slična situacija i mislim da je to sad njima jasnije, jer se taj manje-više nekontrolisani priliv iz Turske, preko Bugarske i Makedonije, u našem slučaju, pojačava“, rekao je Cucić.

Dodao je da to ipak nije ni blizu intenzitetu od prošle godine i da u ovom momentu sa tim može da se izađen na kraj, ali ne i ako migranti budu zaustavljeni na svom putu.

„Mađarska, Hrvatska, Rumunija i sve druge zemlje u okruženju preduzele su vrlo energične mere, kojima je njihov dalji dolazak u najvećem delu sprečen, ili je veoma restriktivan, kao što Mađarska dnevno pušta 15 plus 15 ljudi, odnosno po nula u hrvatskom i rumunskom slučaju. Tako da, s jedne strane, to je naš zadatak, a, sa druge strane, da štitimo i migrante, da ponudimo svima koji žele da ostanu u Srbiji, a taj broj je neverovatno mali“, istakao je on.

U tom smislu izneo je podatak da je od 4.500 onih koji su podneli zahtev za azil od početka godine, svega njih 20-tak još u zemlji.

Dodao je da ba da se povede računa o zaštiti državnih i interesa građana Srbije, što se postiže vrlo visokom kontrolom granica i ulaska na teritoriju.

„Sem nas, svako je digao nekakvu žicu. I Grci, Bugari, Makedonci, Rumuni, evo i Hrvati su počeli da dižu i žicu i kapije na mostovima, onda je red da se zamislimo, ne da dižemo žice ili radimo bilo šta što drastično ugrožava tuđa prava, ali da vodimo računa da se svi, i oni koji žele da prođu kroz Srbiju, ponašaju u skladu sa njenim zakonima“, zaključio je Cucić.

Foto Tanjug/ S. Radovanović, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh