Novosti online

Otvorena izložba fotografija Ostavljena sećanja, posvećena najmladjim migrantima (VIDEO)

Izložba fotografija pod nazivom „Ostavljena sećanja“, koja se sastoji od 20 fotografija zagubljenih i zaboravljenih igračaka migrantske dece koja su se našla u Srbiji, otvorena je danas na platou ispred Filozofskog fakulteta, saopštili su organizatori. Izložba je organizovana u okviru Podrške Evropske unije opštinama i gradovima na čijim teritorijama borave migranti.

Ta izložba je do sada obišla pet gradova u Srbiji, posetilo ju je više od 40.000 ljudi, a Beogradjani će moći da je pogledaju do 10. oktobra 2018. godine.

Autorka izložbe Milica Andjelković-Jovanović iz Medjunarodne organizacije za migracije je objasnila da su igračke „asocijacija na detinjstvo dece koja su na hiljade kilometara udaljeni od svojih domova“, i da jedino igračke ostaju iza njih.

„Kada sam počela da radim u Prihvatnom centru u Preševu, jedan mudar čovek mi je rekao kako imam moralnu obavezu da zabeležim i od vremena sačuvam činjenice vezane za tu veliku seobu naroda na Zapad i dalje… Deca najteže osećaju breme odluke svojih porodica da, bežeći od rata i siromaštva, krenu na putovanje“, rekla je Andjelković-Jovanović.

Predstavnik Delegacije Evropske unije u Srbiji Pol-Anri Prese je povodom otvaranja izložbe podesetio da su migranti velikom delu polulacije u zemlji nevidljivi, iako ih u prihvatnim centrima ima još oko 4.500.

„Zbog toga je ova izložba važna, da ukaže na probleme ove populacije i približi ih lokalnom stanovništvu u opštinama i gradovima gde su migranti smešteni. U ovom momentu i dalje je više od 900 dece migranata u prihvatnim i centrima za azil u Srbiji. Deca su uključena i u obrazovni sistem, a svi mi treba da im omogućimo što bezbrižnije i srećnije detinjstvo“, izjavio je Prese.

Aleksandra Dimić iz Komesarijata za izbeglice i migracije podsetila je da je Srbija i dalje zemlja tranzita, sada sa produženim boravkom migranata koji nisu u mogućnosti da nastave put ka zemljama željene destinacije, pa neki odnjih borave u Srbiji i do dve godine.

Ceo video materijal možete preuzeti OVDE.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh