Novosti online

Poljskog premijera ne čudi tužba Evropske komisije

Poljski premijer Mateuš Moravjecki je danas izjavio da nikoga u Poljskoj ne čudi što je Evropska komisija tužila Poljsku Sudu Evropske unije zbog reforme Vrhovnog suda i podsetio je da mnoge članice EU nisu poštovale neke od odluka tog suda.

Evropska komisija je danas saopštila da je uputila tužbu protiv Poljske nakon bezuspešnog dijaloga od jula koji nije razvejao bojazni EU da nakon reforme poljski Vrhovni sud neće biti nezavisan od izvršne i zakonodavne vlasti.

Sud EU bi trebalo da se pozabavi tom tužbom po ubrzanom postupku, a Evropska komisija je zatražila da se privremenom merom do presude obustavi primena nekih paragrafa Zakona o Vrhovnom sudu, konkretno da sudije ne moraju u prinudnu penziju.

„Nismo nešto začudjeni zato što svako ko se interesuje za to, zna da je Poljska duže vreme u sporu (sa Evropskom komisijom) oko reforme pravosudja. Mi pokazujemo koliko je reforma pravosudja kritično važna“, kazao je danas Moravjecki, javlja poljska privatna televizija TVN24.

Premijer je naglasio da je zanimljivo to da Evropska komisija traži, kako se čini, da se retroaktivno izmeni suverena odluka poljskog parlamenta, ali nije konkretno odgovorio da li će vlada konzervativne stranke Pravo i Pravda poštovati presudu ako ona bude nepovoljna po Poljsku i prihvati stav Evropske komisije da je reforma Vrhovnog suda Poljske ugrozila nezavisnost pravosudja.

„Izjasnićemo se kada za to dodje vreme. Ja samo ističem da trenutno mnogo zemalja članica EU ne ispunjava presude Suda EU, što isto tako mora da se uzme u obzir i treba pitati i te članice“, kazao je Moravjecki.

Portparolka poljske vlade Joana Kopćinjska kazala je da je Poljska spremna da pred Sudom EU brani reformu pravosudja, a upozorila je da taj sud ne može da privremenom merom retroaktivno traži da se ne izvrše neke odredbe novog Zakona o Vrhovnom sudu, jer privremena mere mogu da se primene samo na buduće postupke.

Evropska komisija je još u julu započela proceduru za podnošenje tužbe protiv Poljske zbog Zakona o Vrhovnom sudu koji vidi kao atak na nezavisnost pravosudja zbog, kako ocenjuje, pojačanog političkog uticaja na sudije i pomeranja starosne granice sa dosadašnjih 70 godina za sudije na 65 godina. Time bi u prinudnu prevremenu penziju moralo da ode 27 od 72 sudije Vrhovnog suda, a i njegova predsednica, Malgožata Gersdorf kojoj Ustav Poljske garantuje šestogodišnji mandat, bez mogućnosti da je političari smene, do 2020. godine.

One sudije kojima to odobri predsednik Poljske Andžej Duda, predvidja reforma, moći će da ostanu na funkciji i nakon 65. godine starosti, što su kritikovala stručna poljska i medjunarodna pravosudna udruženja i opozicija kao nastojanje da vladajuća stranka preko predsednika Dude probere podobne sudije.

Tužba Sudu EU odvojena je procedura od pokretanja „nuklearne opcije“, procedure po Članu 7. Sporazuma EU koju EU vodi od kraja prošle godine protiv Poljske, a odnedavno i protiv Madjarske, zbog niza reformi u koje se od jeseni 2015. godine upustila vladajuća poljska stranka Pravo i Pravda Jaroslava Kačinjskog, počev od reforme Ustavnog suda, preko pretvaranja javnih medija u državne, čistki u državnoj upravi pa do prošlogodišnje reforme pravosudja.

Nepovoljna presuda Suda EU značila bi da Poljska mora da obustavi primenu novog Zakona o vrhovnom sudu i unese izmene, pod pretnjom finansijskih sankcija, dok procedura pod Članu 7. znači da članica EU koja krši osnovne evropske demokratske vrednosti i ugrožava pravnu državu može da ostane čak bez prava glasa u EU.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh