Gradovi

Власотиначки Дом здравља у борби за већи број Власотинчана

 

Позната је чињеница да су труднице, породиље, дојиље, деца и омладина категорије становништва којима је здравствена нега врло потребна. Од свеоубухватности и квалитета здравствене заштите поменутих група људи зависи, добрим делом, и репродукција становништва.

О здравственој заштити у Власотинцу, распитали смо се код Виолете Павловић, доктора медицине, специјалисте гинекологије и акушерства, сада на месту заменика директора Дома здравља.

Како је организована здравствена заштита деце, омладине, трудница и породиља у Власотинцу?

„Дом здравља Власотинце се бави примарном здравственом заштитом становника Власотинца и околине. Имамо посебну службу здравствене заштите жена и здравствене заштите предшколске и школске деце.

Постоји и саветовалиште за младе. Поседујемо одговарајући стручни кадар – гинеколога, педијатра, специјалисту медицине рада и психолога. Међутим, број стручњака које ангажујемо није довољан. У Општини Власотинце има око 7 200 жена старости између 25 и 64 година, а само један лекар гинеколог.“

„Поред самог Дома здравља у Власотинцу, имамо и седам амбуланти, али оне не раде свакодневно.“

Да ли је и у којој мери међу пацијентима у Власотинцу присутан стерилитет?

„Стерилитет је, у популацији о којој се ми бринемо, у порасту. Годишње имамо десетак парова који се опредељују за зачеће вантелесном оплодњом.“

Које су могућности за лечење стерилитета код пацијената у Власотинцу?

„У Власотинцу се дијагностикује стерилитет, проверава овулације жене, а пацијенти се упућују на лабораторијске анализе и ултра-звучне прегледе. Спроводимо и скрининг на рано откривање рака грлиће материце.“

„Инсеминација и вантелесна оплодња жена се не обављају у Власотинцу, већ у већим здравственим центрима.“

Какви успеси су постигнути у лечењу стерилитета код пацијената у Власотинцу?

„Према нашим сазнањима, успешност лечења стерилитета је између 25% и 30%.“

„Оно што је сигурно, јесте да се на рађање деце треба одлучити на време. Највећа је репродуктивна моћ човека око двадесет пете године живота.“

„Међутим, уз савремену медицину, наде увек има. Имали смо пример пацијенткиње која је, и поред врло лошег општег здравственог стања, родила здраво дете.“

Питаћемо и нешто што није уско везано за вашу струку, али јесте за рад куће у којој радите. Колико имате осигураника и колика је њихова старост?

„Добро је што то питате.“

„Укупно имамо 28 282 осигураника у општинама Власотинце и Црна Трава.

До шест година старости имамо само 1 420 осигураника, од седам до четрнаест година старости имамо 2 027 осигураника, а од петнаест до осамнаест година 1 158 осигураника.

С друге стране, имамо 4 919 осигураника старијих од 70 година и 2 077 осигураника старих од 65 до 69 година.“

„Осигураника старости од 19 до 34 године, који су у најбољем репродуктивном периоду, имамо 5 427, мање од 20% укупног броја осигураника.“

Тако нам је докторка Павловић јасно приказала демографски проблем Власотинца и Црне Траве.

Мање од 20% овдашњих жена је у добу живота најпогоднијем за рађање.

Немамо разлога, када то знамо, да се чудимо што је прошле, 2017. године, у Власотинцу рођено 198, а умро 421 човек.

Негативан природни прираштај од 223 људи, или -8,0 промила.

Ако знамо и да се, исте године, 224 људи доселило, а 309 одселило из Власотинца, рачунајући само миграције унутар земље, јасно је да слика демографије овде није ни мало ружичаста.

Драгана Костић

Фото: Љ. К.

(Израду овог медијског садржаја суфинансирала је општина Власотинце. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не одражавају  ставове органа који је доделио средства)

 

 

 

 

 

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh