Novosti online

​Да ли ће трећи тест бити обимнији

Матуранти ових дана убрзано обнављају градиво које ће полагати на завршном испиту средином јуна. У поређењу са претходним генерацијама имаће тежи задатак, јер је ове године уведен уписни праг од 50 поена за четворогодишње средње школе. Могуће је да ће имати и више задатака на комбинованом тесту, уколико Министарство просвете уважи препоруку Завода за вредновање квалитета образовања васпитања. Њихови стручњаци су обимнији комбиновани тест предложили у недавно објављеној анализи прошлогодишњег завршног испита. Како су образложили, то би ученицима пружило већу шансу да покажу шта знају.

Матурски „бели листићи”
Лане је било 70 осмака који су предали матурске тестове без иједног решеног задатка, односно, потпуно празне листове. Највише таквих случајева било је на тесту из српског. Али и они су „прошли” јер је према закону било довољно само да се појаве на матури и сматрало се да сте је положили.За разлику од њих, било је матураната који су покушали да реше задатке, али нису успели да освоје ни један бод. Највише таквих осмака је било на тесту из математике – 526, а тесту из српског језика 298, а на комбинованом тесту 50.

Ова анализа, предочена Националном просветном савету пре месец дана, показује да су ђаци од максималних 20 поена, из српског језика у просеку освајали 12,50 бодова, из математике 9,95, а на комбинованом тесту 13,39. Девојчице су биле боље од дечака на сва три теста. Све задатке на комбинованом тесту (градиво физике, хемије, географије, историје и биологије) решило је 1.560 матураната (2,4 одсто), док је максималан број бодова из математике освојило 498 ђака. На српском језику је било 418 осмака са максималним бројем бодова.

Најслабије резултате су постигли ђаци из Сомбора, Пожаревца, Косовске Митровице и Зајечара. Најбоље резултате остварили су матуранти у Београду, али и осмаци у Житорађи, Свилајнцу, Нишавском округу и Лесковцу, који су по броју поена били и изнад ђака из београдских школа, посебно на комбинованом тесту.

Стручњаци Завода подсећају да су ранија истраживања показала да је било кршења процедуре на матури, као и необјективног и незаслуженог давања оцена током школовања основаца. То што су у неким школама оцене даване „шаком и капом”, а наставници су помагали и на завршном испиту, објашњење је надлежних зашто су у подручјима са најмање успешних ученика ти исти ђаци постигли на матури нереалне резултате. Иста упозорења могла су се чути и од просветних синдиката, чланова НПС-а и представника ресорног министарства.

И националним мањинама најтежа математика
Матуру је прошле године полагало 65.229 ученика који су наставу слушали на српском језику, као и 3.190 припадника националних мањина. За матуранте који су наставу похађали на седам језика националних мањина , најтежи су били задаци из математике. Највише ђака је припадника мађарске мањине – 1.680, а најмање хрватске (34). И у њиховој генерацији доминирају одлични и врлодобри ђаци, а такође је забележен велики број вуковаца који се на завршном испиту нису прославили својим знањем.

У прилог овој тези су и подаци о вишегодишњем тренду „инфлације” вуковаца у Србији, па је тако лане сваки седми матурант имао све петице (14,4 одсто генерације). Највише вуковаца било је у Нишавском, Пиротском, Пчињском и Јабланичком округу – 20 и више одсто.

Да су наставници и те како били „пружене руке” у давању и закључивању оцена, сведочи и податак из ове анализе да је било вуковаца који на матури нису показали ни просечно знање.

Сваки други осмак био је одличан, 34,2 одсто је имало врло добар успех, добар 20,6 одсто а довољних је било 1,4 процента.

Просечна оцена прошлогодишње генерације осмака била је врло висока – 4,11.

Аутори ове анализе Завода, Јелена Недељковић, Ивана Николић, Јелена Петровић и Јасмина Ђелић за ову годину препоручују да се отклоне пропусти приликом дежурства наставника током завршног испита и позову на одговорност сви који су задужени за регуларност спровођења матуре. Шта ће од препорука у вези са матуром усвојити Министарство просвете знаћемо у јуну, када се полаже завршни испит.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh