Gradovi

A. Joksimović: Neverovatno dobra vest o otvaranju poglavlja

BEOGRAD – Predsednica Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović izjavila je večeras da je Srbija zaslužila da dobije otvaranje poglavlja 23 i 24 u pregovorima s Evropskom unijom i ocenila da je to neverovatno dobra vest.

Ona je za tv Pink rekla da smo danas u Parizu „mogli da čujemo tu izuzetno pozitivnu vest da ćemo 19. jula konačno imati međuvladinu konferenciju koja će omogućiti da se ova poglavlja nesmetano nastave pregovarati“.

Joksimović je istakla da se EU nalazi u izuzetno specifičnom trenutku, samo nedelju dana nakon odluke Velike Britanije da izađe iz EU, a da je pronašla snage i političke volje da održi Samit sa zemljama Zapadnog Balkana.

„Mislim da je politička poruka koja je poslata izuzetno znacajna da je proces integracija, odno proces proširenja i dalje živ i da postoji prostor za zemlje Zapadnog Balkana i da EU neće biti završen proces sve dok se u njenim okvirima ne nađu i zemlje Zapadnog Balkana“, rekla je Joksimović.

Ona je dodala da je ovo pokazalo i svrsishodnost Berlinskog procesa koji je nastao na inicijativu nemačke kancelarke Angele Merkel.

Joksimović je istakla da se radi o „izuzetno kompleksnim poglavljima koja govore o suštinskim reformama društva, o suštinskoj reformi pravosudnog sistema, pitanjima korupcije, organizovanog kriminala, slobode govora…“.

„Dosadašnja iskustva EU govore da su ovo poglavlja upravo ona koja su najkompleksnija i samim tim kroz ranija iskustva EU je došla do zaključka da je neophodno ova poglavlja otvoriti u ranoj fazi pregovora kako bi bila otvorena i do samog kraja pregovaračkog procesa“, navela je Joksimović i dodala da su kriterijumi koji su pred Srbiju bili postavljeni u potpunosti ispunjeni.

Profesor Fakulteta političkih nauka Ivo Viskovic rekao je za TV Pink da se pokazalo da EU ipak nije „igrala nikakvu igru protiv Srbije“ i da je to sada pokazala.

Profesor Fakulteta političkih nauka Ivo Visković ocenio je da je dobro što je premijer Vučić uspeo da na današnjem Samitu o Zapadnom Balkanu u Parizu, u direktnim kontaktima sa regionalnim državnicima i vodećim zvaničnicima EU, izgladi problem u vezi sa otvaranjem poglavlja 23 i 24.

„Bilo bi jako loše da smo ostali na tome da kod nas postoji sumnja da li EU želi Srbiju. Ovim je jasno dokazano da je to bilo pitanje stava pojedinih zemalja i načina odlučivanja u EU, a nikako njihovog, a priori negativnog odnosa prema nama“, rekao je Visković za Pink.

Prema njegovim rečima, sasvim je jasno i da je Hrvatska rešila da posustane i da je odlučila da oslušne signale iz Nemačke.

On smatra da u odnosima između Srbije i Hrvatske, kako je istakao, postoje dva toka – postoji kooperativnost, ali i međusobno takmičenje i pokušaji da se, i sa jedne i sa druge strane, ostvari vodeća uloga.

„Hrvatska ima veliki problem u svojoj spoljnoj politici, jer želi da bude sila u regionu kojem ne želi da pripada i to je velika kontradikcija“, objašnja Visković.

Kako ocenjuje, veliki broj političara u Hrvatskoj greši jer smatra da njihovim ulaskom u EU više nemamo bilateralne odnose, nego da je kada nešto radimo sa Hrvatskom to zapravo odnos Srbije sa EU i da EU po automatizmu stoji iza svakog hrvatskog stava.

„To se pokazalo kao netačno. EU podržava svoje zemlje članice kada su u pravu, ali nema obavezu da ih politički ili na neki drugi način podržava samo zato što su članice. I to se pokazalo u ovom slučaju“, istakao je profesor.

Prema njegovim rečima, to je lekcija koja se mora naučiti –

bilateralni problemi su bilateralni problemi, a ono što je problem u našim evropskim integracijama su problemi koji se rešavaju na nivou EU.

„Srećom, ovaj samit je omogućio da se dođe do direktnih kontakata jer smatram, i dokazano je, da bez direktne komunikacije na najvišem nivou neki problemi ne mogu da se reše“, zaključio je Visković.

Bivši savetnik nekadašnjeg predsednika Republike Nebojša Krstić ocenio je da je današnji dan jedan od boljih u poslednjih nekoliko meseci, jer je razvejao neke od sumnji i strahova koje je doneo Bregzit, a koji se odnose na strepnju zemalja Balkana koje pretenduju da postanu članice Evropske unije.

Krstić je prokomentarisao i raspored sedenja na svečanoj večeri u Parizu, nakon što je Pink dobio informaciju da sa desne strane domaćina francuskog predsednika Francuske Fransoa Olanda sedi nemačka kancelarka Angela Merkel, a sa leve premijer Srbije Aleksandar Vučić.

„Ono što je moje znanje kao savetnika bivšeg predsednika da i u postavci takvih aranžmana kakvo je sedenje na svečanim večerama postoje skrivene poruke i to je bez svake sumnje tako. Mislim da je to sasvim dobro“, rekao je Krstić.

On je ddoao i da je Srbija iskoristila migrantsku krizu tako što se pozicionirala kao partner EU, naročito Nemačkoj, a ne kao jedna od zemalja koja zadaje glavobolju EU.

„Srbija je pristupila izuzetno dobro, zrelo i ozbiljno, ponudila se da na svaki način učestvuje u podeli tog tereta i mislim da je to na svaki način vrednovano i uočeno je u EU, a naročito među tri ključne zemlje kakve su Nemačka, Francuska i Italija. Mislim da je jedna od stvari koja je doprinela današnjoj vesti o otvaranju poglavlja i ovoj finalnoj večeri jeste upravo ta pozicija Srbije“, ocenio je Krstić.

Foto Tanjug/video, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh