Novosti online

Аеродром добијен од државе враћају држави

Ужице. – На недавној седници ужичке скупштине градска власт је донела Одлуку о покретању поступка реализације преноса имовине и делатности овдашњег ЈП „Аеродром Поникве” (које управља истоименим аеродромом код Ужица) на Републику Србију.

Тиме овај град, како је образложено у предлогу одлуке, прихвата закључак Владе Србије од 20. септембра 2018. године са препорученим активностима које је потребно спровести ради реализације преноса Аеродрома „Поникве” на Републику Србију, те налаже управама града Ужица и аеродромском предузећу да, у сарадњи са Директоратом цивилног ваздухопловства, предузму мере за спровођење препорука, као и регулисање статуса овог јавног предузећа и запослених.

У образложењу се подсећа да је Влада Србије закључком препоручила граду Ужицу, као садашњем власнику Аеродрома „Поникве”, да припреми потребне одлуке којима се обезбеђује пренос целокупне имовине аеродрома и оснивачких права аеродромског предузећа са града на Републику Србију.

Пошто је то усвојила, ужичка градска власт је саопштила да ово представља почетак једног процеса који Ужице координирано са Владом Србије и Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, партнерски спроводи са циљем даљег развоја аеродрома и његовог стављања у функцију развоја туризма и привреде Златиборског округа.

– У складу са дефинисаном стратегијом развоја авио-саобраћаја на нивоу државе, Аеродром „Поникве” ће уз подршку Владе Србије, а у складу са планираном динамиком реализације инвестиција у наредном периоду, обезбедити предуслове за успостављање авио-саобраћаја за све врсте ваздухоплова. Позитивни примери трансформација аеродрома у Нишу, а одскоро и у Краљеву, представљају потврду спремности владе да у свим деловима наше земље створи услове за развој авио-саобраћаја – истиче ужичка власт и додаје да би стављање аеродрома у пуну функцију учинило ову регију саобраћајно потпуно повезаном и заокруженом целином.

Подсећања ради, крајем 2009. представници Министарства одбране и града Ужица потписали су протокол о превођењу војног Аеродрома „Поникве” у војно-цивилни, да би годину дана касније Влада Србије усвојила закључак да без накнаде пренесе права коришћења ове ваздушне луке са државе на град Ужице. Писали смо тада да је целих 560 хектара војног комплекса на Пониквама, са укупно 19 објеката површине 4.744 квадрата, влада пренела Ужицу.

На аеродрому су потом обављани значајни инфраструктурни радови, прилично је обновљен и почео да се користи у цивилне сврхе: ту већ годинама слећу и одавде полећу мали авиони, генерална авијација. Али жеља и потреба овог туристичког региона без ауто-пута је да се на ову ваздушну луку приземљују и већи ваздухоплови, заживе комерцијални летови. И мада се све до 2016. ишло ка том циљу (отворена је аеродромска зграда, предузете припремне активности), уследио је тада необјашњив двогодишњи потпун застој у радовима, па је, упркос недавно обављеним мањим пословима на ограђивању писте, аеродром и даље неспреман за редован авио-саобраћај.

Пре годину дана представници ужичке локалне власти јавно су понудили да град врати држави ову ваздушну луку, уз образложење да Ужице није у могућности да „Поникве” самостално стави у комерцијалну употребу. По тадашњој изјави градоначелника Ужица Тихомира Петковића, ранији преношење власништва и управљања аеродромом са државе на град био је „врућ кромпир” за Ужице које, како је рекао, нема потребне ни кадровске, ни финансијске потенцијале да развија овај аеродром у обиму који је потребан, те да аеродром без пуног учешћа Владе Србије нема могућности да се развија у неопходном обиму.

Такав став локалне власти наишао је у то време на различите коментаре странака и грађана Ужица, па је, рецимо, градски одбор ЛДП ову намеру враћања аеродрома држави оценио скандалозним и неразумним потезом.

А пре тога, крајем 2016. на златиборској конференцији о Аеродрому „Поникве”, као стратешком циљу западне Србије, општине са овог подручја (није учествовао град Ужице) исказале су спремност да помогну оживљавању аеродрома, па предложиле оснивање регионалног аеродромског предузећа с обзиром на то, како је речено, да град Ужице нема ни снаге ни средстава сам да управља. Том приликом економиста проф. др Љубодраг Савић је, уз остало, закључио да овај аеродром, који нам је дар са неба, више година из неких разлога или не знамо или нећемо да ставимо у функцију.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh