Novosti online

Акција „Сат за нашу планету” обележена широм Србије

Највећа светска еколошка акција „Сат за нашу планету” обележена је вечерас 11. пут у Србији, искључивањем светла на сат времена, од 20:30 до 21:30 сати.

Учесници акције из великог броја градова, општина, организација, установа, школа и вртића, дали су допринос информисању јавности о климатским променама, али и начинима ублажавања њихових последица.

Централна манифестација у нашој земљи одржана је у Београду, у Импакт Хуб-у, где су ученици основне школе „Дринка Павловић” у име свих екомускетара уручили поруке министру заштите животне средине Горану Тривану, тражећи да и наша држава буде активан учесник у решавању глобалних еколошких проблема и стварању одрживе будућности, саопштено је из Светске организације за природу.

„Пластика је један од највећих загађивача животне средине и Србија прати Европу по питању решавања кризе пластичног отпада. Почели смо са наплаћивањем пластичних кеса и то је већ дало резултата, јер је куповина пластичних кеса смањења за око 60%. Ускоро почињемо и са активностима за смањење употребе пластичне амбалаже. Грађани би требало да знају да је рат пластици објављен”, истакао је министар заштите животне средине Горан Триван.

Поводом сата за нашу планету Светска организација за природу је у партнерству са УН Конвенцијом о биолошкој разноврсности направио платформу за нове идеје за очување природе – connect2earth.org.

„Животиње и људи сваке године унесу у тело све више пластике кроз храну и воду. Пластика утиче и на климатске промене. Извештај WWФ-а ‘Одговорност као решење за загађење пластиком’ показује да ће према сценарију тренутног пословања, укупне емисије ЦО2 у целокупном животном циклусу пластике до 2030. године порасти за 50 одсто, првенствено због неадекватног одлагања отпада и раширене праксе његовог спаљивања”, изјавила је директорка програма климатских промена у СОП Адриа Душка Димовић.

Акција „Сат за нашу планету”, у свету позната као Еартх Хоур, први пут је одржана у Сиднеју 2007. године, а данас се обележава у више од 180 земаља. Србија у њој учествује од 2009. године, преноси Танјуг.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh