Novosti online

Андреа Арсовић други пут шампионка Европе

Од нашег извештача

Ђер – Европски шампионат у гађању из ваздушног оружја, који се данас завршава у Ђеру, могао би да буде један од најуспешнијих досад. Првог дана сениорских такмичења освојене су две медаље – Андреа Арсовић је као и 2010. године постала шампионка Европе ваздушном пушком а мушка сениорска екипа је обранила бронзу освојену прошле године у Арнхему. Њима су претходиле јуниорке тријумфом ваздушном пушком, а данас наши сениори имају прилику да се боре за екипне трофеје у две дисциплине, а за појединачне у четири…

Када неко готово цео финале у којем из серије у серију испада последњи учесник проведе на првом месту и одолева нападима најбољих такмичарки Европе, па на крају стави тачку на свој наступ савршеним хицем од 10,9 кругова, онда је реч о истинском шампиону. А баш то учинила је 29-годишња Андреа Арсовић и, као и 2010. у Меракеру постала најбоља Европљанке.

На то је мало ко смео да помисли после основног дела у којем се слабијом завршницом такмичарка Партизана задржала међу осам финалисткиња, али увече је показала да је мајстор за финала.

– Драго ми је што сам победила у оваквом узбудљивом финалу, тим пре што ми је потребно време да бих се навикла на овај део такмичења који се потпуно разликује од основног. Ипак, успела сам на време да стекнем сигурност, била сам мирна и стрпљива и све сигурнија у себе. Три месеца сам се спремала за ово, поготово да бих квалитетно одрадила последње серије, а последњи хитац нећу да коментаришем. Већ он је довољан за медаљу – рекла је ученица Драгана Доневића додајући да је све ово, па чак и злато, само припрема и подстрек за наступ на Олимпијским играма.

Арсовићева је уочи последњег хица има 0,3 круга предности пред Норвежанком Малин Вестерхајм. Остале су такмичарке већ биле на столицама спремне да поздраве нову шампионку, а предност од 0,3 круга није нашој репрезентативки гарантовала ништа више од сребра. Као и у свим дотадашњим серијама прва је опалила и аплауз је протресао „Ауди арену” у Ђеру. Мало ко је могао да се сети када је видео тако бриљантан хитац – 10,9. Бољи је немогућ.

Вестрехајм је, наравно схватила, да не може да угрози ривалку и хицем од 10,1 повећала је свој салдо на 206,6 кругова. Арсовићева је имала 207,7 и 1, 1 круг разлике…

– Ово је више него утеха после два четврта места пропуштених шанси у финалима. Андреа нас је држала на жеравици оном последњом серијом у основном делу, али нисам сумњао у њу када је ушла у финале. Она је једна од најбољих финалисткиња на свету – реко је Срећко Пејовић, спортски директор наших стрељачких репрезентације.

Успеху нашег стрељаштва јуче су допринели и Дамир Микец, Димитрије Гргић и Душко Петров, који су одбранили бронзану медаљу у дисциплини ваздушни пиштољ освојену прошле године у Арнхему. Тада је трећи члан екипе био Александар Златић, а у Ђеру на Европском првенству уместо њега ускочио је Душко Петровић, такође члан ужичког „Алексе Дејовића”. Наши су дуго били у у конкуренцији за сребро, јер су Руси били веома сигурни и с 1.735 кругова освојили прво место. Међутим у финишу Украјинци су се изједначили с нашим стрелцима – обе екипе имале су по 1.724 круга, али Украјинци су имали 55 унутрашњих центара, а наши 46. Украјини је припало сребро, а Србији бронза.

– Није ми ишло, али и то се показало довољним за бронзу. Имао сам проблема са светлом, јер ми у Србији немамо овакве услове за тренинге. И остали се срећу с њима само на великим такмичењима, а мени је ово прво европско првенство. Поново један Ужичанин осваја европску медаљу – рекао је Душко Петров који је био 40. у квалификацијама и бронзи допринео с 571 кругом.

Димитрије Гргић је био 18. с 575 кругова и он се доста мучио током меча.

– Ово није било оно што сам очекивао, али био је то тежак меч за мене, не само због светла, али дао сам све од себе и било би ми веома жао да нисмо освојили медаљу – рекао је Гргић.

Највише је у бронзу уложио Дамир Микец (578) али круг му је недостајао за пласман у финале. Заузео је 11. место, а на прошлом шампионату вио је вицешампион.

– Очекивао сам ного више од од овог меча, јер сам много уложио у припреме. Можда сам тиме преоптеретио себе, али погодио сам две осмице. С једном бих ушао у финале, али с две то ни не заслужујем. Од октобра све до сада нисам имао слабији резултат од 581 круг, али овог пута нисам успео да ухватим свој ритам. Ни ја ни моји другови данас нисмо дали максимум, а освојили смо бронзу. Кад будемо дали максимум – освојићемо злато – рекао је Дамир Микец.

Злато у појединачној конкуренцији припало је Турчину Дикецу (198,5), сребро Шпанцу Карери (197,6), а бронза Украјинцу Коростилову (178,4).

Ивана Анђушић Максимовић, Андреа Арсовић и Драгана Тодоровић, европске шампионке ваздушном пушком из 2014. нису успеле да освоје медаљу на Европском првенству у Ђеру. Поново су, као и прошле године у Арнхему, биле четврте а овог пута од одличја делило их је само два десета дела круга, а то је преведено у меру за дужину – милиметар.

Обично се каже да медаље осваја „трећа пушка”, а не две боље рангиране такмичарке, међутим то јуче у екипном одмеравању снага ваздушном пушком за сениорке није био случај.

Наша трећа такмичарка Драгана Тодоровић (410,9) је за круг била боља од „своје ривалке” Немице Штрауб (обе су пуцале у другој групи), али то није било довољно да се освоји бронза, јер су Ивана Анђушић Максимовић и Немица Бер имале по 415, 2 круга, а Немица Енгландер, друга у квалификацијама које се бодују за екипни пласман, је с 417,5 кругова, за 1,2 круга надмашила 416,3 круга Арсовићеве (416,3) (Енгландерова је заједно с Пфајлшифтеровом и Милеровом светска рекордерка с 1.253,6 кругова).

Тодоровићева је с „скинула” круг разлике али то није било довољно за победу.

Свака од три наше репрезентативке могла је да буде боља и то не само за 0,2 круга, већ и за 1,2 круга. Међутим то се јуче није десило, а одлука о освајачу бронзе могла је да падне у окршају „трећих пушака” само да Немица Штрауб, како је приметио Срећко Пејовић, у четири последња хица последње серије, није гађала изванредно и направила просек од 10,7 кругова. Штраубова је била тек 52. а такве хице иначе постижу такмичарке које се боре за највиши пласман…

Злато је припало Мађарској (1.247,6), сребро Русији (1.244,9), а бронза Немачкој (1.242,6). Србија је завршила такмичење на четвртом месту с 1.242,4 круга.

Арсовићева је основни део завршила на осмом месту, мало је недостајало да је последња серија са само 101,8 кругова кошта места у финалу, Анђушић Максимовић је била 12, а Тодоровићева 44. у конкуренцији 96 такмичарки.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh