Novosti online

Беч најквалитетнији за живот, Београд на 141. месту

Беч је најбољи град на свету по квалитету живота, а од 230 градова, колико их се нашло на најновијој листи компаније „Мерсер”, Београд је заузео 141. место. После аустријске престонице, проценили су аналитичари ове међународне консултантске компаније, статус најбољих градова на свету за живот завредели су и Цирих, Оукланд са Новог Зеланда, Минхен и Ванкувер. Здравство, образовање, услови становања, животна средина, социјално-економски услови, све су то били критеријуми на основу којих је урађена студија.

„Мерсер” је консултанска кућа чија је седиште, према подацима са Википедије, у Њујорку, док је на сајту ове компаније званична адреса у Великој Британији. Има више од 20.000 запослених који раде у 43 земље, а фирма послује у више од 140 земаља света.

Бечлије нису изненађене првим местом на овој листи, преноси „Гардијан”, јер како су истакли анкетирани грађани, њихов град има један од највећих бруто домаћих производа по глави становника. У комбинацији са повољним условима становања и савршено уређеним јавним саобраћајем, то је, сматрају они, учинило да Беч стекне имиџ града у којем се најквалитетније живи.

Европски „шампиони” на „Мерсеровој” листи су и Минхен, Диселдорф, Женева и Копенхаген и налазе се међу десет најбоље оцењених градова. Европским аутсајдерима проглашени су Кијев, Тирана и Минск.

Они који размишљају о селидби у неку од земаља у централној и источној Европи, срећу би могли пронаћи у Прагу, који је најбоље рангиран у том делу Старог континента. Од градова у нашем региону на највишим местима ранг-листе нашли су се Љубљана и Будимпешта. Када су у питању најближе српске комшије, Београд је претекао Сарајево и Скопље, док му на табели „беже” Атина, Загреб, Букурешт и Софија.

– То што се Загреб налази 43 места испред Београда, у туристичком смислу не значи апсолутно ништа. Генерално, град мора да буде динамичан и брз, јер ће то значајно привући туристе. Баш такав је Београд, када се упореди са престоницом Хрватске – објашњава Миодраг Поповић, директор Туристичке организације Београда, али и подсећа да би Београд на листи као што је ова убудуће могао да напредује једино ако још више поради на побољшању квалитета живота. То је могуће и кроз изградњу и преуређење, али и кроз туристичку понуду, додаје Поповић, јер управо од зараде у туризму више ће бити новца за његово преуређење, а самим тим боље ће се и живети.

Према резултатима „Мерсерове” студије, која се већ 18 година прави сваке године изнова, ако желимо удобан живот на азијском или афричком континенту, требало би да заобиђемо судански Картум, Порт о Принс на Хаитију, јеменску Сану, Бангуи у Централноафричкој републици и Багдад у Ираку, јер су те дестинације најлошије оцењене.

Канадски градови Ванкувер, Торонто и Отава далеко су иза себе оставили своје ривале са континента, Сан Франциско, Бостон, Хонолулу, Чикаго и Њујорк, који су најбољи у Сједињеним Америчким Државама. Јужноамерички „шампиони” су Монтевидео, Буенос Ајрес и Сантјаго, док се у Азији најбоље живи у Сингапуру, а најгоре у Даки. У Африци и на Средњем истоку лидер је Дубаи, а најгоре живе грађани Багдада.

На „Мерсеровој” листи из 2011. године Београд је заузео 136. место, од укупно 221 града колико их је тада било обухваћено ранг-листом ове консултантске куће.

Лична безбедност одлика Луксембурга

Безбедност је један од кључних чинилаца које мултинационалне компаније разматрају када шаљу своје раднике у иностранство. Тиме се руководила и ова консултантска кућа док је градила своју студију о квалитету живота у градовима света. И поред недавних безбедносних проблема, социјалних превирања и забринутости за економију, европски градови на „Мерсеровој” листи и даље нуде најбољи квалитет живота. Луксембург је први на посебној листи кад је реч о личној безбедности, а следе Берн, Хелсинки и Цирих, док Багдад и Дамаск деле последња два места.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh