Novosti online

Београдска премијера стрипа „Дружина Дарданели“

Прва велика београдска изложба посвећена стрип албуму „Дружина Дарданели: Злочин на Светској изложби” (System comics, 2016), сценаристе Павла Зелића – познатог и по роману „Пешчана хроника”, Лагуна 2013.– и цртача Драгана Пауновића, такође илустратора стрип адаптације романа „Константиново раскршће”, трајаће до 14. априла у Срећној галерији Студентској културног центра у Београду, Краља Милана 48.

Оно што је посебно занимљиво у вези са овим стрипом, јесте чињеница да је имао светску премијеру на изложби у Културном центру Србије у Паризу, од 17. децембра 2015. до 27. јануара 2016, а очекује се и његово издање на француском језику. Сада, пак, нови албум „Дружине Дарданели” има своју домаћу премијеру у СКЦ-у, на истом месту где је 2011. године промовисан и први део серијала – „Дружина Дарданели: Пољубац лептирице”.

Стрип серијал „Дружина Дарданели” већ је са почетном епизодом постао феномен, па је тако адаптиран у радио драму, анализиран у десетинама критика, па чак и научном раду…

Павле Зелић, аутор сценарија, истиче да је његова идеја превасходно стрип који је динамичан, узбудљив и препун преокрета, а који, са друге стране, нуди много скривених детаља и слојева приче који позивају на поновно ишчитавање.

– Идеја је и да кроз ликове из класичне литературе, практично лектире, заинтересујемо неке нове генерације читалаца за стрип, а кроз њега и читање уопште, па да се тако упознају са Хајдук Станком, Коштаном, Карађозом, Вукашином Катићем, грофом Вронским, Савом Савановићем, Раскољниковим у стрипу „Дружина Дарданели”, а онда наставе да их откривају у књигама из којих су позајмљени за ову прилику, каже Зелић.

По његовим речима, „Дружина Дарданели” прича је о тиму својеврсних (супер)хероја, протагониста српске и европске књижевности, који се супротстављају злу оличеном у истим таквим, из класика позајмљеним ликовима са друге стране и интересима моћника чија су ови продужена рука. Нова авантура дарданеловаца носи наслов „Злочин на Светској изложби” и интернационализује доживљаје дружине широм Старог континента на прелазу векова.

– Миље ових приповести свет је технолошких чуда, архитектонских лудорија, и опште ишчашености у односу на познату прошлост, надовезујући се на имагинацију, али и стварне концепте научника и визионара у којем је (скоро) све могуће. Опоненти овој чудноватој скупини су у првом албуму били Кафкин Јозеф К, (добри војник) Швејк Јарослава Хашека, Олд Шетерхенд и Халеф Омар из романа Карла Маја, и негде између обе стране, Димина Дама с камелијама, као и камара других епизодиста у омажима литератури коју смо волели да читамо, каже Павле Зелић.

Цртач Драган Пауновић објашњава је да је овај стрип био врло захтеван у погледу окружења у којем се јунаци крећу, а у питању је Светска изложба у Паризу 1900, која је у овој алтернативноисторијској поставци још спектакуларнија, а ту су и подземље Париза и легендарне костурнице, па затим летећи Оријент Експрес, Беч и Константинопољ, и коначно велики маскенбал.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh